Поблизу Кловського палацу у Києві є невеличкий сірий особняк, на фасаді якого можна побачити багато чого цікавого - граціозні жіночі статуї, міфічні істоти-пегаси, колони, ліпні віночки і смолоскипи.
Проте будинок привертає увагу не лише зовнішнім оздобленням. З ним було пов’язано багато цікавих подій.
Так цей особняк побудувала людина, якій Київ має завдячувати своїми першим у Російській імперії брукованим вулицям.
А ще в цих стінах проходило "мале засідання" Державної думи Російської імперії і створювалася Конституція незалежної України.
По сусідству з графинею
Як зазначають у своїй книзі “Особняк Києв” Ольга Друг і Дмитро Маликов, будинок по вулиці Єлизаветинській, 8а, яка нині має назву Пилипа Орлика, був зведений на замовлення інженера шляхів сполучень Всеволода Яковича Демченка у 1912 pоці.
Відомий у Києві політик та багатий землевласник Демченко на прикрашенні особняка грошей не шкодував. За два роки архітектор вибудував йому один з найгарніших будинків у тогочасному Києві.
Інженер за фахом та активний громадський діяч Демченко упродовж кількох років очолював "мостову" комісію, яка опікувалася київськими вулицями. Саме з його ім'ям пов'язана перебудова доріг у Києві та брукування Хрещатика, Володимирської вулиці, Великої Васильківської та багатьох інших. Ці вулиці забрукували гранітними кубиками на бетонній основі, граніт для яких завозився зі Швеції.
Відтак Київ став першим містом в імперії, де 1909 р. з'явилися такі гарні бруковані вулиці.
Імениті гості
У жовтні 1912 року Демченка обрали депутатом IV Державної думи Російській імперії. То був перший представницький орган влади в Росії за всю її історію. Цей законодавчий орган в Російській імперії з'явився після революції 1905—1907 років.
Демченко мав вплив в Санки-Петербурзі. У вересні 1913 року на відкриття пам'ятнику прем’єру Російської імперії Петру Столипіну до Києва з’їхалися члени Сенату, міністри, багато депутатів Держдуми.
В день відкриття пам’ятника Демченко давав обід у своєму особняку, на якому були присутні 45 депутатів Держдуми. В його будинку зупинився сам голова IV Державної думи Михайло Родзянко.
У 1916 році Демченко продав свій особняк на Липках київському купцю цукропромисловцю Сігізмунду Рабінерсону. Особняк належав Рабінерсонам до 1918 pоку, а після революції його націоналізували.
Консули і конституція
З приходом радянської влади особняк займали різні установи. Наприклад з 1928 року тут відкрився нічліжний будинок. А з 1950 по 1973 роки особняк займало консульство НДР.
На початку 1990-х років в будинку працювало консульське управління МЗС України, а від 1995 року і до нашого часу - регіональний центр Академії правових наук України.
Віце-президент Академії Володимир Тихий любить розповідати, що саме в цьому будинку в 1993-1994 роках працювали робочі групи з підготовки Конституції України.
“Можна сказати, що над проектом Конституцією працювали в цих стінах. Та і зараз до нашої академії звертаються депутати за порадами щодо законопроектів. Тут перший Президент України Леонід Кравчук збирає науково-експертної групи з підготовки Конституційної Асамблеї”, - каже Тихий.
Источник Информации: Tochka.net
Автор: Діана Куришко