Новий виборчий блок двох праворадикальних партiй пропонує вiдродити в Українi гетьманську форму правлiння державою
Пiсля парламентських виборiв в Українi робитимуться спроби поновити стародавнiй спосiб державного управлiння -- гетьманат. Щоправда, станеться це тiльки за умови, що на виборах до Верховної Ради переможе блок Української нацiональної асамблеї та
Української консервативної партiї.
Української консервативної партiї.
Вiдповiдно до програми блоку, аби виправити становище в Українi, треба запровадити посаду гетьмана i взагалiвстановити авторитарнi способи управлiння.
Як вважають нацiоналiсти, концентрацiя влади в руках однiєї людини пiдвищить вiдповiдальнiсть полiтикiв. Гетьман України буде надiлений абсолютною владою i "вiдповiдатиме за долю держави". Гаслонацiоналiстичного блоку, лiдерами якого є Юрiй Шухевич та Георгiй Щокiн, "Бог i Україна -- понад усе!".
Нагадаємо, що на початку червня представники всiх козацьких органiзацiй України вже обрали Президента Ющенка гетьманом України. Тож теперiшнiй керманич держави є 22-м з лiку гетьманом всiєї України, а загалом у вiтчизнянiй iсторiографiї впору зафiксувати Третiй гетьманат. Перший iз них розпочався в часи Богдана Хмельницького i закiнчився скасуванням гетьманування Кирила Розумовського. Другий тривав пiд час гетьманування Павла Скоропадського. Третiй гетьманат розпочався обранням Вiктора Ющенка.
Детальнiше про iдеї нацiоналiстiв розпитав голову проводу УНА Юрiя Шухевича.
-- Що буде iз Президентом Ющенком, якщо ви розпочнете впроваджувати свою iдею? До речi, вiн також офiцiйно є й гетьманом.
-- Нинi вiн є гетьманом оперетковим, будьмо вiдвертими. Ми ж пропонуємо, щоб державою управляла людина, надiленазначними владними повноваженнями. Значно бiльшими, нiж тi, що нинi має Президент Ющенко, а перед тим мали Кравчук i Кучма. На нашу думку, нам треба когось такого, яким пiсля вiйни для французiв був генерал де Голль. Ця людина одноосiбно вирiшуватиме все i вiдповiдно одноосiбно нестиме вiдповiдальнiсть за становище вУкраїнi. Бо тепер у нас дуже недосконала система влади, в якiй нiхто нi за що не вiдповiдає. А якщо пiсля першого сiчня набере сили полiтреформа, то взагалi почнеться жахiття. I державою керуватиме не її лiдер, а печерськi суди та олiгархи.
-- А чи не розцiнять вашу iдею як замах на нинiшнiй державний лад? Хто, на вашу думку, має стати новим гетьманом?
-- Це все не станеться вiдразу. Щоб здiйснити нашу iдею, треба буде спочатку змiнити конституцiю, а це займе час, потiм органiзувати референдум, розробити нову систему виборiв, вiдповiдно до наших iсторичних традицiй, а вже потiм провести
новi вибори.
новi вибори.
I рiч не в прiзвищах. Той, кого обере народ, йстане гетьманом. I тут не допоможе надання нинiшньому Президенту додаткових повноважень. Анiж латати стару одiж, краще пошити нову, створити щось якiсно нове, замiсть старого i неефективного.
Олег Стецишин, Експрес
e-news.com.ua