Даний звіт узагальнює ключові результати останнього дослідження IFES, яке є 14-м опитуванням громадської думки, проведеним в Україні. У звіті також містяться посилання на результати попередніх досліджень. Два передостанніх дослідження, що цитуватимуться, це дослідження, які проводились у вересні-жовтні 2004 року - напередодні виборів та у лютому 2005 року - після виборів. Згадані загальнонаціональні дослідження було проведено за участю 1265 респондентів. Польові роботи для найостаннішого дослідження було проведено з 2 по 14 листопада 2005 року, так само із 1265 респондентами по всій Україні. Вони включають загальнонаціональну вибірку із 1200 інтерв'ю та вибірку із запасом за частотою дискретизації у 65 інтерв'ю у місті Києві. Дані було зважено за регіональною, віковою та гендерною ознаками, з метою представлення загальнонаціональної вибірки із дорослого населення України (18 років і старші). Максимальна похибка для дослідження такого маштабу становить плюс/мінус 2,75%. У розробці та організації цього дослідження IFES співпрацював із фондом "Демократичні ініціативи". Дослідження фінансувалось Агентством США з міжнародного розвитку.
Тридцять вісім відсотків українців говорять, що вибори будуть зовсім або досить вільними та чесними, проте 34% вважають, що вибори в березні, в основному, не будуть вільними та чесними. Таке ставлення представляє значну зміну порівняно із ставленням у лютому. В цьому дослідженні 57% респондентів вважали, що другий тур виборів у грудні був чесним, тоді, як 25% думали, що він був не чесним.
Респондентам було запропоновано назвати партію або блок за який би вони голосували на парламентських виборах, у разі їх проведення у наступну неділю. Дев'ятнадцять відсотків зазначили Партію регіонів під керівництвом Віктора Януковича, 13% назвали "Нашу Україну", 11% - блок Юлії Тимошенко, по 4% назвали Комуністичну та Соціалістичну партії та 3% назвали Народну партію. Треба зазначити, що 35% респондентів відповіли, що не знають або ще не достатньо поінформовані для того, щоб зробити свій вибір. Партія регіонів має найбільшу свою підтримку на сході та півдні України, в той час, як "Наша Україна" та блок Юлії Тимошенко мають популярність в західній, та центрально-західній Україні.
Таблиця 1. Наскільки вільним та чесним, на Вашу думку будуть вибори у березні 2006 року?, %
|
Таблиця 2. Як Ви вважаете, чи мають основні політичні партії в Україні чіткі пропозиції щодо розв'язання проблем, які постали перед країною?, %
|
Таблиця 3. Чиїм інтересам слугують партії?, %
|
Таблиця 4. Якби вибори до Верховної Ради проходили в цю неділю і у списки були б такі партії, то за кого б Ви проголосували?, %
|
IFES Фонд "Демократичні ініціативи"
e-news.com.ua