Саме ефективна державна експортна політика, а не принцип «рятування експортерів – справа рук самих експортерів» має стати пріоритетом зовнішньоекономічних стосунків. Саме таким чином вдасться зупинити падіння показників експортно-імпортних операцій. За даними Державної служби статистики України, експорт товарів з України в січні-червні 2016 року до аналогічного періоду минулого року знизився на 10,7% – до 16,6 мільярда доларів, імпорт – на 5,3%, до 17,3 мільярда доларів. До речи, зниження експорту спостерігається не перший квартал, і час докласти зусиль, щоб його зупинити. Про це говорять в Українському союзі промисловців і підприємців та Антикризовій раді громадських організацій.
«Експортна політика в країні має бути направлена на розширення ринків збуту, включати систему стимулів для підвищення якості продукції і збільшення експорту із високою доданою вартістю. Для її успішної реалізації необхідна підтримка експортоорієнтованих галузей та зростання конкурентоспроможності продукції. Правильно, що у нас почали думати про стимули. Так, НБУ наприкінці липня прийняті нові норми: дещо збільшено граничні терміни розрахунків за експортно-імпортними контрактами до 120 з 90 днів, а також удвічі – до 1 млн. дол. – підвищено суму розрахунків, понад яку платежі за імпортними контрактами можуть здійснюватися тільки із застосуванням акредитивної форми розрахунків. Проте бізнес акцентує: для пожвавлення зовнішньоекономічної діяльності потрібні комплексні системні рішення», – наголошує президент УСПП, голова Антикризової ради громадських організацій Анатолій Кінах.
В УСПП звертають увагу, що торгівля з ЄС потрохи набирає обертів: обсяг експорту товарів у країни ЄС у порівнянні з аналогічним періодом минулого року зріс на 6,7% – до 6,5 мільярда доларів і склав 39,2% у загальному обсязі експорту. Але з огляду на умови зони вільної торгівлі успіхи могли б були вагомішими, якби в країні запрацювала Національна програма адаптації економіки до умов вільної торгівлі з ЄС (стандарти, технічні регламенти, модернізація) та «дорожня карта» імплементації Угоди про асоціацію між Україною та ЄС.
Анатолій Кінах нагадав, що в Антикризовій програмі спільних дій влади і бізнесу, яку розробила Антикризова рада громадських організацій та спрямувала в органи влади, позначені невід’ємні складові сучасної експортної політики. Це можливість експортного кредитування імпортера-покупця на оплату закупівель (механізм відстрочки платежу за поставлену продукцію), страхування експортних кредитів для захисту майнових інтересів експортера-кредитора від комерційних і некомерційних ризиків тощо. Потребує змін порядок видачі Національним банком індивідуальних ліцензій на розміщення резидентами (юридичними та фізичними особами) валютних цінностей на рахунках за межами України. Нині процедура є невиправдано складною, взагалі існує сумнів щодо доцільності впровадження таких ліцензій.
Що до термінами розрахунків за експортно-імпортними контрактами та сумою обов’язкового продажу валюти, в УСПП переконані – валютний ринок має працювати без обмежень, і сподіваються, що необхідні рішення будуть ухвалені у найближчому майбутньому.
«Наша економіка є експортоорієнтованою, з цим фактом не можна сперечатися. За необхідності невідкладної диверсифікації експортно-імпортних операцій через втрату східних ринків усі зусилля держави мають бути спрямовані на допомогу тим, хто виготовлює та продає товари за кордон, перш за все – з високою доданою вартістю. Тільки таким чином цифри падіння експорту можна буде зупинити», – підсумував Анатолій Кінах.
|
Новости рубрики:
Eksport ukraińskich serów wzrośnie w 2024 roku o 40%
Ukraine is ready to resume air traffic by 95%: when it can happen and what is necessary for safety Київ встановив рекорд за туристичним збором під час воєнного стану Neue Route nach Bratislava: Wie Ukrzaliznytsia die Ukraine und die Slowakei verbinden wird Les fabricants ukrainiens se sont vu attribuer 36 milliards de hryvnias dans le budget 2025 МВФ підвищив прогноз зростання ВВП України на 2024 рік Verkhovna Rada Considers Bill to Extend Moratorium on Bankruptcy of State-Owned Coal Mines Na Ukrainie wprowadzane są nowe kierunki ratownictwa medycznego: co zmieni się w 2025 roku? |