Головне управління ДФС у м. Києві звертає увагу, що в оподаткуванні нерухомого майна з’явились ряд змін та доповнень, на які необхідно звернути особливу увагу.
Так, на сьогодні оподатковується як житлова нерухомість (квартира, будинок), так і нежитлова нерухомість, в тому числі й господарські будівлі (сараї, хліви, гаражі, літні кухні, майстерні, вбиральні, погреби, тощо). Приклад, якщо у фізичної особи у власності знаходяться будинок та гараж із сараєм, податок сплачується з усіх об’єктів: з будинку – за ставкою, встановленою місцевою радою для житлової нерухомості; з гаражу та сараю - за ставкою для нежитлової нерухомості.
При цьому, база оподаткування податком не змінилась – це загальна площа об’єкта житлової та нежитлової нерухомості, в тому числі його часток.
Залишились пільги для невеликих за площею квартир і будинків – власники квартир до 60 кв. м і будинків до 120 кв. м (або будинки і квартири загальною площею в 180 кв.м.) податок не сплачують. Податок сплачується тільки з площі понад встановлений ліміт. Приклад, якщо людина є власником квартири загальною площею 75 кв. м, то вона буде сплачувати податок лише за 15 кв. м (75 кв.м – 60 кв.м). Проте, у разі коли квартира поділена між двома власниками, то пільга в розмірі 60 кв. м застосовується для кожного з них, отже платити податок не потрібно.
Поряд з цим, сільські, селищні, міські ради та ради об'єднаних територіальних громад на відповідній території мають право встановлювати пільги з цього податку. При наданні пільги для фізичних осіб враховується їх майновий стан та рівень доходів.
Граничну ставку податку збільшено з 2% до 3% мінімальної заробітної плати за 1 кв. метр об’єкта житлової та/або нежитлової нерухомості (у 2016 році – 41,34 грн за 1 кв.м). Розмір податку (від 0% до 3%) встановлюється місцевою радою.
Встановлено додаткову ставку податку в розмірі 25 тис. грн. на рік для квартир площею понад 300 кв. м і будинків площею понад 500 кв. м. Фактично, такі об’єкти підлягають оподаткуванню відсотковою (до 3%) та фіксованою (25 тис. грн) ставками. Приклад, якщо власник має квартиру, площею 320 кв.м., в рік він повинен заплатити податок, розрахований таким чином:(320 кв.м - 60 кв.м (пільга)) х ставка податку, затверджена місцевою радою за 1 кв.м. (% від мінімальної зарплати) + 25 тис. грн.
Порядок нарахування та строки сплати податку не змінились:
– фізичні особи у 2016 році сплачуватимуть податок за 2015 рік (за ставками та з пільгами, які діяли у 2015 році) на підставі податкових повідомлень-рішень, які надсилатимуться контролюючими органами до 1 липня 2016 року. За новими ставками, які почали діяти з 2016 року, податок сплачуватимуться фізичними особами починаючи з 2017 року;
– юридичні особи у 2016 році сплачують податок за новими ставками, які діють з 2016 року. Розрахунок податку проводиться в декларації, яку необхідно подати до контролюючих органів до 20 лютого 2016 року.
e-news.com.ua