Земля є на шляху до точки неповернення кліматичних змін наступного десятиліття. Це станеться, якщо людство не зможе вжити швидких заходів для різкого обмеження викидів парникових газів, йдеться у новому звіті ООН.
Глобальне потепління матиме екологічні наслідки, які вплинуть на життя мільярдів людей у всьому світі. Liga.Tech наводить переклад статті Space.com про найстрашніші погодні катаклізми останнього року, які дають уявлення про те, що може бути попереду.
У звіті, опублікованому 20 березня Міжурядовою групою експертів зі зміни клімату (МГЕЗК), дорадчим органом ООН, зазначено, що без посилення політики пом’якшення наслідків змін клімату світ може потепліти більш ніж на 3 градуси Цельсія до кінця цього століття. Експерти попереджають, що будь-яке потепління на понад 1,5 градуса, визначене у Паризькій угоді 2015 року, матиме непередбачувані наслідки. Цей поріг, зазначається у звіті, може бути перевищено вже за 10 років.
Найсильніша за 500 років посуха в Європі
Літо 2022 року в Західній і Центральній Європі не було схожим на жодне інше. У традиційно дощовій Англії тижнями не було жодної краплі дощу. За кілька днів у липні температура підскочила до безпрецедентних для країни 40 градусів, побивши рекорди у всій Англії. У Німеччині та Нідерландах рівень води в річці Рейн, найважливішій водній артерії Західної Європи, впав так низько, що рух суден довелося обмежити на кілька тижнів. Річки Дунай і По у Східній Європі та Італії теж стикнулися зі зниженням рівня.
Протягом кількох місяців супутники спостерігали з космосу, як зазвичай зелений і пишний континент набував пустельних кольорів. Влада кількох європейських країн – Іспанії, Нідерландів, Франції та Великої Британії, запровадили обмеження на використання води, включно з забороною на миття автомобілів і зрошення садів. Згідно з екологічною програмою Європейського Союзу Copernicus, посуха 2022 року може стати найгіршою за останні 500 років на континенті.
Найгірші повені в історії Пакистану
У той час як рівень води в європейських річках досяг рекордно низького рівня, гірський Пакистан боровся з прямо протилежною проблемою. З червня до жовтня 2022 року величезні території країни були затоплені паводковими водами. Повені, найстрашніші в історії Пакистану, сталися в результаті інтенсивних мусонних дощів, які разом із надзвичайно високими температурами посилили танення льодовиків, що вкривають гірські хребти країни.
Повені забрали життя понад 1700 людей та призвели до гуманітарної кризи в країні. Через шість місяців після того, як повінь вщухла, забруднена та стояча вода все ще впливає на життя майже двох з 230 мільйонів жителів Пакистану.
Урагани у США та Флориді
Сезон ураганів в Атлантиці 2022 року розпочався із запізненням. Вперше за 25 років у серпні над Атлантичним океаном не виникло жодного тропічного шторму. Однак, коли нарешті настав сезон ураганів, його не можна було не помітити.
Найсмертоносніший ураган, який вирував у Флориді з 1935 року, "Ян", можна назвати видатним з багатьох причин. Досягши рівня урагану четвертої категорії за пʼятиступінчастою шкалою ураганів Саффіра-Сімпсона, "Ян" зібрав величезну кількість вологи. Проливні дощі, які викликав ураган, залишили слід руйнівних повеней після шторму. Деякі вчені вважають, що ці інтенсивні опади були прямим результатом зміни клімату та потепління атлантичних вод, що спостерігалося останніми роками.
Ще один ураган сезону 2022 року, "Фіона", увійшов в історію, коли досяг східного узбережжя Канади, перебуваючи на рівні урагану другого категорії. Найпотужніший посттропічний шторм в історії Канади, "Фіона", затопив десятки будинків і повалив тисячі дерев у канадських провінціях Квебек, Нью-Брансвік, Острів Принца Едуарда, Нова Шотландія та південний Ньюфаундленд.
Найдовший тропічний шторм
Тропічний шторм "Фредді" привернув значно менше уваги медіа, ніж "Ян" і "Фіона", коли він лютував у західній Африці в лютому та березні 2023 року. Однак з погляду погодних катастроф "Фредді" був штормом, якого раніше не бачили.
З максимальною стійкою інтенсивністю вітру понад 250 км/год циклон "Фредді" був рівний урагану пʼятої категорії. Циклон, який вперше виник біля узбережжя Австралії на початку лютого, став найтривалішим тропічним штормом в історії, оскільки він проходив через Індійський океан протягом п’яти тижнів.
"Фредді" вперше спричинив хаос на тропічному острові Мадагаскар 22 лютого. Потім він продовжив рух до Мозамбіку на східноафриканському узбережжі, де здивував метеорологів, зробивши розворот і повернувшись на Мадагаскар. А потім відскочив назад у бік Мозамбіку для остаточного виходу на суходіл.
Від "Фредді" загинуло 220 людей.
Рекордне падіння рівня антарктичної криги
У лютому 2023 року надійшли погані новини від вчених, які спостерігають за крижаною шапкою Антарктики. Площа плаваючого морського льоду, що оточує континент, скоротилася до рекордно низького рівня – до 66% від рівня, який зазвичай спостерігається в цю пору року.
Попередній місячний рекордно низький рівень із серії вимірювань з 1979 року, був зареєстрований у 2017 році. Європейські супутники Sentinel виявили концентрацію морського льоду нижче за середню в усіх регіонах Південного океану.
"Останні дані показують, що морський лід в Антарктиді досяг найнижчого рівня за 45 років супутникових даних, – каже Саманта Берджесс, заступниця директора Служби зміни клімату Copernicus. – Ці умови низького рівня морського льоду можуть мати важливі наслідки для стабільності шельфових антарктичних льодів і, зрештою, для глобального підвищення рівня моря. Полярні льоди є чутливим індикатором кліматичної кризи, і важливо уважно стежити за змінами, які там відбуваються".
Що далі?
Звіт МГЕЗК, однак, завершується на оптимістичній ноті. Автори звіту вважають, що ще не все втрачено, оскільки людство має інструменти та ресурси, щоб агресивно стримувати викиди парникових газів і, якщо не повністю повернути назад, то принаймні дещо обмежити тенденцію до потепління.
"Існує достатній глобальний капітал для швидкого скорочення викидів парникових газів, якщо зменшити наявні бар’єри, – йдеться в заяві МГЕЗК. – Збільшення фінансування кліматичних інвестицій є важливим для досягнення глобальних кліматичних цілей". Але якщо уряди країн не займатимуться цим, на людство очікує поява нових "Фіон", "Янів", "Фредді" та рекордних повеней і посушливих періодів.
Лев Шевченко
e-news.com.ua