Зусилля з відновлення озонового шару спрацювали за планом, і він може відновитися за кілька десятиліття, йдеться у звіті ООН, про який пише BBC.
Озоновий шар — це тонка частина земної атмосфери, яка поглинає більшу частину ультрафіолетового випромінювання Сонця. Коли ця оболонка виснажується, шкідливе випромінювання може досягати поверхні, завдаючи шкоди людям та іншим живим істотам. Ультрафіолетові промені можуть пошкодити ДНК і призвести до сонячних опіків, підвищуючи ризик раку шкіри.
Озоновий шар почав руйнуватися в 1970-х роках, а діра досягла максимуму у 2000 році. Міжнародна угода 1987 року про припинення використання шкідливих хімікатів, які пошкоджували шар, виявилася успішною. Ця угода стала першим договором ООН, який було спільно ратифіковано, і майже 99% заборонених озоноруйнівних речовин наразі вилучено з виробництва.
Хлорфторвуглеці (CFC), які зазвичай містяться в балончиках, холодильниках, піноізоляційних матеріалах і кондиціонерах, виявилися найбільшими винуватцями у знищенні озонового шару.
Згідно зі звітом ООН, якщо поточна політика збережеться, озоновий шар буде відновлено до значень 1980 років – до появи озонової діри – в таких локаціях:
- до 2066 року над Антарктикою, де руйнування озонового шару було найбільшим;
- до 2045 року над Арктикою;
- приблизно через два десятиліття над рештою регіонів.
Водночас збереження озонового шару вплинуло на зменшення глобального потепління, оскільки деякі шкідливі хімікати, які були виведені з виробництва, є потужними парниковими газами.
Ця поступова відмова дозволить запобігти потеплінню до одного градусу до середини століття.
Лев Шевченко
e-news.com.ua