Пандемія коронавірусу та карантинні заходи спричинили зростання тіньової економіки в України. За даними уряду, в період січень- вересень 2020 року її рівень у загальній частці ВВП склав 31%. Незалежні експерти дають цифру до 40%.
У той же час росте і безробіття. На 1 квітня 2021 року в Україні налічується 450 тис. зареєстрованих безробітних. Це на 29% більше, ніж рік тому. Реальна цифра із застосуванням методології Міжнародної організації праці – більше 1,8 млн.
Український союз промисловців і підприємців неодноразово звертався до уряду із вимогою спільної з роботодавцями розробки політики розвитку національного ринку праці. На думку УСПП, стимулювання зайнятості, підтримка малого і середнього бізнесу – мають стати пріоритетами уряду в 2021 році.
« В тіні досі працює 20,3% всіх зайнятих громадян. Бізнес відчуває брак обігових коштів, має колосальні (подекуди до 50%) втрати від різних карантинних обмежень та супутніх витрат тощо. Не менше проблем має в цьому плані промисловість. Закриття ринків, відсутність системних замовлень в Україні призводить до зупинки і простоїв у виробництві. До прикладу, 14% зареєстрованих безробітних – у переробній промисловості», - наголосив президент УСПП Анатолій Кінах.
Лідер ділової спільноти акцентував також на зростаючих темпах трудової міграції. За різними оцінками, сьогодні за кордоном працюють до 7 млн. українців. Трудова міграція українців до Польщі, Чехії, Угорщини стає усе більш масовою, при цьому спостерігається тенденція і бізнес-міграції.
Відтак потрібне ухвалення комплексних мотиваційних програм із повернення українських мігрантів на Батьківщину; створення умов для підвищення економічної активності населення.
23 квітня УСПП і Антикризова рада громадських організацій обговорить ці та інші питання та оприлюднять «Платформу економічного патріотизму» - орієнтири спільних дій влади і бізнесу на 2021 рік.
Документ містить конкретні пропозиції, спрямовані на відновлення економічного розвитку країни. Його основою стали результати експертних обговорень, круглих столів, форумів, організованих УСПП спільно з партнерами та науковцями, а також на основі меморандумів про співробітництво, укладених в 2021 році - з Укрзалізницею, Укроборонпромом, Національною академією педагогічних наук, Національною академією аграрних наук тощо.
e-news.com.ua