• Головна / Main Page
  • СТРІЧКА НОВИН / Newsline
  • АРХІВ / ARCHIVE
  • RSS feed
  • 20 РОКІВ НА ІМПЛЕМЕНТАЦІЮ: ПЕРШІ УРОКИ УКРАЇНИ ВІД УГОДИ ПРО АСОЦІАЦІЮ ТА ЗОНИ ВІЛЬНОЇ ТОРГІВЛІ З ЄС

    Опубликовано: 2016-11-18 08:35:54

    Попри те, що Угода про Асоціацію між ЄС та Україною ще не ратифікована Парламентом Нідерландів, Угода зараз діє практично у повному обсязі – в режимі «попереднього застосування». Заблоковані лише незначні елементи політичної частини. Що сьогодні діється з Угодою, як Україна її впроваджує та як довго ще триватиме цей процес – про це говорили на конференції «Угода про асоціацію між Україною і ЄС: перші уроки», яка зібрала майже 300 науковців, представників громадськості, бізнесових та дипломатичних кіл.

    Економічні положення складають основну частину Угоди про асоціацію. «Сьогодні Україна перебуває на початковому етапі імплементації цієї частини і уже досягла певних успіхів – особливо у сферах державних закупівель та  технічних бар’єрів у торгівлі», – розповідає Вероніка Мовчан, директор з наукової роботи Інституту економічних досліджень та політичних консультацій. Прописаний в стратегії графік прийняття Верховною Радою законопроектів, необхідних для імплементації Угоди – занадто оптимістичний. «Реальна цифра, коли Угода перестане бути новиною, а стане частиною нашого буденного життя – це не менше, ніж за 20 років, або, фактично – одне покоління», - каже експерт.

    Угоді про асоціацію трішки не пощастило. Раніше часто лунали нарікання, що вступ України до СОТ нічого не дав. Проблема в тому, що в рік приєднання України до цієї організації, весь світ штормило від економічної кризи і виміряти ефект приєднання було неможливо. Схоже нещастя спіткало й Угоду про асоціацію. В останні 2 роки сталося декілька шоків. Україна втратила великий обсяг виробничих потужностей та зав’язків через агресію РФ та анексію Криму. Низхідний тренд світових цін вдарив по українському експорту. Саме тому, аналізувати Угоду про асоціацію в короткостроковому вимірі – досить складно. Хоч основні виграші від запровадження Угоди – довгострокові, вже зараз констатуємо, що за останні 2 роки ЄС став найважливішим торговельним партнером України.

    На конференції також говорили про складність Угоди. Три товстезні помаранчеві томи приніс з собою надзвичайний та повноважений посол Швеції в Україні Мартін Наґстрьом. «Саме так виглядає шведське видання Угоди про асоціацію між ЄС та Україною, - розповів пан посол, - при цьому, їх неможливо нормально прочитати, хіба що ви юрист з торговельних питань». 

    Майкл Емерсон, науковець брюссельського Центру європейських політичних досліджень (СEPS) пояснює, що з цього і виникла ідея написати такий-собі «ґайд», який би давав вижимку надзвичайно складного технічного тексту Угоди – «так, щоб читати її змогли всі, хто не володіє торговельним правом». Книга «Поглиблення відносин між ЄС та Україною: Що? Чому і як?» (книга доступна тут: https://goo.gl/BRghdA), яку презентували на конференції саме і є цим ґайдом. Над нею працювали редактори Вероніка Мовчан із Інституту економічних досліджень та політичних консультацій (ІЕД) та Майкл Емерсон з CEPS, та команда із 13 дослідників цих двох аналітичних центрів. Книжка написана зрозумілою мовою. Автори обіцяють зробити експеримент – виступати з книгою в українських школах. 

    e-news.com.ua

    Внимание!!! При перепечатке авторских материалов с E-NEWS.COM.UA активная ссылка (не закрытая в теги noindex или nofollow, а именно открытая!!!) на портал "Деловые новости E-NEWS.COM.UA" обязательна.



    При использовании материалов сайта в печатном или электронном виде активная ссылка на www.e-news.com.ua обязательна.