На 1 лютого 2025 року міжнародні резерви України становили 43 мільярди доларів США, що є високим рівнем, близьким до рекордних показників. Однак, у січні 2025 року резерви зменшилися на 784,5 мільйона доларів. Про це повідомляє пресслужба Національного банку України (НБУ).
Динаміка зміни резервів у січні 2025 року була визначена кількома ключовими чинниками, серед яких валютні інтервенції НБУ, надходження коштів на користь уряду, а також виплати за державним боргом і переоцінка фінансових інструментів. Ці фактори загалом мали вплив на зміну обсягу резервів, але зберегли їх на високому рівні.
Одним із основних факторів, що вплинув на зменшення міжнародних резервів, стали валютні операції НБУ. У січні 2025 року Національний банк України істотно скоротив чистий продаж валюти на 29,4% порівняно з груднем 2024 року. Згідно з даними балансу, НБУ продав на валютному ринку 3,756 мільярда доларів США, а викупив лише 6,6 мільйона доларів США.
Ще одним важливим чинником, що вплинув на зміни резервів, стали надходження в бюджет і виплати за держборгом. У січні на валютні рахунки уряду України в НБУ надійшло 3 мільярди євро від Європейського Союзу. Водночас Україна здійснила виплати за обслуговування та погашення зовнішнього боргу на загальну суму 535,8 мільйона доларів США. З цієї суми:
- 373,3 мільйона доларів було спрямовано на погашення та обслуговування валютних ОВДП (облігацій внутрішньої державної позики);
- 85,1 мільйона доларів — на виплати за облігаціями ОЗДП (облігацій зовнішньої державної позики);
- 77,2 мільйона доларів — на погашення та обслуговування боргу перед Світовим банком;
- 0,2 мільйона доларів — на виплати іншим кредиторам України.
Переоцінка фінансових інструментів також стала важливим чинником у зміні міжнародних резервів. Зміна ринкової вартості активів і валютних курсів позитивно вплинула на обсяг резервів, збільшивши їх на 401,7 мільйона доларів США.
Незважаючи на зменшення резервів у січні, поточний рівень міжнародних резервів України дозволяє покрити 5,3 місяця майбутнього імпорту, що свідчить про достатність резервів для підтримки економічної стабільності в умовах глобальних викликів.
e-news.com.ua