Індекс ділових очікувань підприємств зріс до 91.2% за підсумками першого кварталу 2023 року, порівняно з 83.5% у четвертому кварталі 2022 року. Про це свідчать результати опитування керівників компаній, проведеного Національним банком у першому кварталі 2023 року.
Бізнес, попри активні бойові дії, продовжив пом'якшувати негативні очікування свого розвитку та сподівається на збільшення виробництва товарів і послуг у наступні 12 місяців. Також покращилися оцінки інфляції та курсові очікування. Поліпшення оцінок відбулося у підприємств практично всіх видів економічної діяльності, крім будівництва та торгівлі, зазначають у НБУ.
Підприємства очікують на середнє значення обмінного курсу на 12 місяців на рівні 42.18 грн/$1 (у попередньому кварталі – 42.59 грн/$1). 48.3% респондентів очікують, що обмінний курс не перевищить 42 грн/$1.
Також покращилися інфляційні очікування: у першому кварталі очікувана річна інфляція становила 20.7% порівняно з 23.3% у попередньому кварталі. 46.8% опитаних підприємств вважають, що інфляція за наступні 12 місяців не перевищить 20%. Частка тих, хто очікує на інфляцію понад 30%, зменшилася до 16.2%.
Бізнес суттєво пом'якшив негативні очікування динаміки обсягів виробництва товарів та послуг в Україні: баланс відповідей становив "мінус" 16.7% порівняно з "мінус" 32.3% у четвертому кварталі.
Попри пом'якшення третій квартал поспіль оцінок респондентами поточного фінансово-економічного стану своїх підприємств, загальна оцінка залишається негативною: баланс відповідей склав "мінус" 16.9% порівняно з "мінус" 19.3% у четвертому кварталі.
Підприємства, які залучають іноземні інвестиції, другий квартал поспіль очікують збільшення їх обсягів у наступні 12 місяців: баланс відповідей – 11% (у четвертому кварталі – 8.5%). При цьому частка респондентів, які в наступні 12 місяців планують залучати іноземні інвестиції, трохи знизилася і становить 21.3% порівняно з 22.8% у минулому опитуванні.
Респонденти підприємств усіх видів діяльності все ще очікують на зменшення кількості працівників, але третій квартал поспіль прогнозують нижчі темпи скорочення персоналу: баланс відповідей – "мінус" 16.4% (у четвертому кварталі – "мінус" 20.1%).
Учасники опитування очікують зростання майбутніх витрат на оплату праці одного найманого працівника дещо нижчими темпами: баланс відповідей – 35.3% проти 39% у четвертому кварталі.
Роман Бриль
e-news.com.ua