• Головна / Main Page
  • СТРІЧКА НОВИН / Newsline
  • АРХІВ / ARCHIVE
  • RSS feed
  • Мекка для інвестицій та занепад Росії на десятиліття. П’ять тез для України з Давосу

    Опубликовано: 2023-01-19 12:30:06

    Україна має стати Меккою для інвестицій, заявляв президент Володимир Зеленський два роки тому на форумі у Давосі. Ці слова згадала міністерка економіки Юлія Свириденко через два роки у Давосі, але вже за інших умов. Якщо раніше йшлося про інвестиції у найбільшу країну Європи, то зараз – про інвестування у воєнну країну. До цього Україна активно готує ґрунт, випливає зі слів міністерки.

    17 січня розпочав роботу Всесвітній економічний форум у Давосі. За час повномасштабної війни найбільше зібрання підприємців і політиків проводиться вдруге. Хоча цьогоріч Україні присвячено менше уваги, тепер розмови ведуть у контексті української перемоги та непохитності у підтримці.

    "Ми маємо надіслати Україні більше допомоги: більше зброї, гуманітарної і фінансові підтримки. Щоб бути впевненими, що війна завершиться якнайшвидше і з українською перемогою", – заявила у Давосі прем'єр-міністерка Фінляндії Санна Марін.

    Цьогоріч Давос відвідала рекордна кількість гостей – 2700. Що на головному економічному форумі говорили про Україну і як Захід буде нам допомагати? LIGA.net відібрала п’ять головних пунктів щодо України, які звучали на найбільшому економічному форумі світу.

    Пріоритет – страхування воєнних ризиків
    Разом з партнерами Україна шукає шлях, як сприяти розвитку українського бізнесу та припливу інвестицій в Україну, розповіла міністерка економіки Юлія Свириденко. Для цього розглядають різні механізми, зокрема – страхування воєнних ризиків міжнародними інституціями, каже міністерка.

    "Це головна річ, яка має бути на столі зараз. Щоб переконати український бізнес продовжувати працювати і переконати іноземців прийти в Україну і почати бізнес. Це дозволить інвестувати в Україну під час війни", – каже Свириденко.

    Зараз Україна аналізує портфоліо кількох кредитних агенцій і шукає рішення, яке задовольнить бажання компаній інвестувати, додала вона.

    Наразі співпраця ведеться з Агентством з багатостороннього гарантування інвестицій (Група Світового банку), Департаментом гарантування експортних кредитів Великої Британії та з Фінансовою корпорацією розвитку США. Остання уже висловлювала готовність страхувати воєнні ризики, казали у Мінекономіки.

    "Відновлення та розвиток переробки сільськогосподарської продукції, цифрова економіка, модернізація сталеливарної промисловості, військова промисловість, френдшоринг (будування ланцюгів постачання із дружніми країнами. – Ред.) для Європи – це ті сфери, де ми бачимо багато можливостей для приватних інвестицій", – додала міністерка.

    Головний виклик – безробіття
    Найбільший виклик для економіки України – це рівень безробіття, каже Свириденко. Наразі він складає 30%, тобто 4,6 млн українців, ті хто шукає і не може знайти. З них – 2,6 млн виїхали за кордон і ще 2 млн – всередині країни. Один зі стимулів працевлаштування – Армія відновлення.

    Також перемогти безробіття мають фінансові гарантії (страхування) та гранти від держави для бізнесу. На отримання грантів для запуску чи розвитку бізнесу уже подано 16 000 заявок, додала вона.

    Підтримка буде непохитною
    Європейський Союз підтримуватиме Україну стільки, скільки буде потрібно, заявила у зверненні президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн. Це стосується як актуальних викликів з ремонту тепло- і водопостачання, так і довгострокових планів з відновлення країни, каже вона.

    "З одного боку ми збираємо необхідні інвестиції для реконструкції, з іншого – робимо потрібні реформи, щоб рухатися вперед, щоб Україна стала членом ЄС. Україна варта того, щоб отримати стільки підтримки, скільки можливо. Зокрема – потрібні як державні, так і приватні інвестиції", – заявила фон дер Ляєн.

    Водночас Росія – має понести відповідальність за скоєні злочини, на її економіку чекає падіння:

    "Ми запровадили найжорсткіші санкції, ніж коли-небудь до цього, через які російська економіка відчуватиме регрес протягом десятиліття. Її індустрія – страждає без будь-якої сучасної та критичних технологій… Безкарності за російські злочини не буде", – заявила президентка Єврокомісії.

    Пізніше вона підтвердила про наближення 10 пакету санкцій. Він має закрити лазівки для обходу уже введених обмежень. Також передбачається посилення відповідальності для тих, хто обходить європейські санкції.

    "Україна приголомшила світ. Ми будемо вам підтримувати стільки, скільки потрібно. Ви наші друзі", – додала фон дер Ляєн під час виступу в Давосі.

    Цифровий план Маршалла і допомога
    На кілька питань щодо цифровізації України відповів міністр цифрової трансформації Михайло Федоров. Головний виклик для України в сфері технологій – відбудова телекомунікаційної інфраструктури, стверджує міністр. За його словами, росіяни знищили усе українське обладнання під час відступу з Харківщини та Херсону. Хоч мобільні оператори швидко відновили зв’язок, допомога з відбудовою надалі потрібна, додав він.

    У цій сфері Україна отримує підтримку у сотні мільйонів доларів, це можна прирівняти до деяких пунктів плану Маршалла, заявив голова Мінцифри. Зокрема, допомогу у вигляді хмарних послуг Україна отримує від Microsoft, Amazon та USAID.

    Попри війну, 2023 року Україна завершить цифровізацію найпопулярніших держпослуг, каже міністр. Також рухається проєкт електронної гривні, додав він.

    "Два тижні тому я вже бачив пілот електронної гривні. Ми працюємо з компанією Stellar (платформа для валютних операцій. – Ред.) і одним українським банком. Я планую стати першим тестувальником е-гривні і почати отримувати так заробітну плату. Нацбанк планує запустити масштабні пілоти з е-гривні у 2024 році", – розповів Федоров.

    Компенсація за знищення
    Росія має компенсувати усі збитки, яких завдала Україні, заявив у онлайн-зверненні голова Офісу президента Андрій Єрмак на відкритті проєкту "Ukraine is You" під час Всесвітнього економічного форуму. Для цього необхідно створити реєстр збитків, міжнародну Комісію з оцінки та спеціальний Фонд компенсації. Останній будуть наповнювати коштом конфіскованих російських активів.

    Росія уже знищила 54 000 будинків, 2000 закладів освіти, 480 лікарень, 316 культурних об'єктів, 88 церков і тисячі індустріальних та інших об'єктів, каже Єрмак. Все це Україні мають компенсувати коштом російських активів, насамперед – золотовалютних.

    За його словами, Генасамблея ООН уже погодилась із концепцією компенсації. Тепер для запуску конфіскації російських активів партнери мають внести зміни до свого законодавства.

    Олександр М'ясищев

    ЛIГАБiзнесIнформ

    e-news.com.ua

    Внимание!!! При перепечатке авторских материалов с E-NEWS.COM.UA активная ссылка (не закрытая в теги noindex или nofollow, а именно открытая!!!) на портал "Деловые новости E-NEWS.COM.UA" обязательна.



    При использовании материалов сайта в печатном или электронном виде активная ссылка на www.e-news.com.ua обязательна.