Кому і які фрукти і овочі можуть бути шкідливі.
Дієтологи і лікарі рекомендують всім без винятку у сезон з’їдати достатню кількість фруктів, овочів і зелені. Але варто пам’ятати, що далеко не всі дари природи несуть користь, бо можуть містити шкідливі елементи. До того ж, у кожного, навіть найкориснішого плода є ряд протипоказань, інформує Ukr.Media.
Обережно, «хімія»!
Про хімікати, токсини і нітрати знають, мабуть, всі. Однак, на жаль, не всі розуміють небезпеку даних «добавок».
Вся річ у тому, що сучасні компанії харчової промисловості прагнуть отримати як можна більше доходу, стало бути, більше урожаю, при мінімальних витратах і втратах. А тут без хімії ніяк, біда в тому, що багато з цих сполук надовго засідають в нашому організмі і отруюють його не відразу, а поступово.
На жаль, навіть у великих магазинах з великим товарообігом, ягоди можуть крім іншого додатково обробити після збірки, щоб довше зберігалися. А для дітей, які просто обожнюють стиглу соковиту полуницю або персики це загрожує отруєннями, розладами і навіть розвитком хронічних недуг органів травлення.
Люди часто знають, що не варто купувати в несанкціонованих торгових точках, так би мовити, з рук, м’ясні вироби, молоко, рибу і так далі, але при цьому вважають фрукти та овочі цілком безпечними. І дуже даремно. Звичайно, у бабусі, яка вирощувала малинку «для себе» вона буде корисніша, ніж та, що продають у магазинах. Але варто враховувати, що «бабуся» може бути дрібним реалізатором, а її продукцію (вірніше не її, а того, хто надав товар) ніхто не перевіряв на нітрати і радіоконтроль. Тоді як в магазинах і на легальних ринках довідки про якість товару є обов’язковими.
Мити довго і правильно
Погано вимиті овочі можуть бути причиною шлунково-кишкових інфекцій, в т. ч. дизентерії, сальмонельозу або ботулізму. А на їх шкірці нерідко ховаються такі шкідливі бактерії, як хелікобактер пілорі, які можуть спровокувати кольки і навіть виразку.
Будь-які ягоди, фрукти, овочі потрібно довго і ретельно мити, навіть ті, що виростили власними руками. Не кажучи вже про «магазинні» овочі і фрукти. Імпортні фрукти і овочі нерідко «прикрашають» воском і парафінами, щоб товар набував більш гарного і блискучого вигляду, для людського шлунка це, м’яко кажучи, зовсім непотрібні сполуки. Є сенс не просто добре промивати їх, але і злегка потерти м’якою щіточкою. Якщо ж заморські ласощі призначені дітям, на всякий випадок попередньо замочіть плоди в холодній воді.
Дуже обережними треба бути і з цитрусовими. Особливо, не в сезон. Фахівці рекомендують обшпарити плоди окропом і лише потім промивати водою.
Для ретельного промивання зелені, замочіть її в холодній воді у великій ємності, міняючи воду два-три рази, щоб вся грязь осіла. Ретельно промийте під проточною водою пазухи листя.
Овочі — не всім можна сирими
Рослинна їжа є найбільш корисною і оптимальною для людини. Саме вона наповнює її вітамінами і мікроелементами, але варто враховувати, що в сучасному світі в більшості громадян є ті чи інші труднощі зі здоров’ям. І тому до вибору овочів варто підходити, виходячи з особливостей організму і призначень.
Часто при серйозних проблемах зі шлунком і кишечником лікарі взагалі не радять вживати овочі сирими.
Цибулю, часник, петрушку варто дуже обережно давати дітям, а до 10 років у цьому взагалі немає потреби. Також не варто годувати дітей грибами.
Білокачанна капуста, редька, редис, ріпка не рекомендуються при захворюваннях щитовидної залози.
Болгарський перець може спровокувати порушення серцевого ритму і стенокардію, тому не варто ним зловживати.
При хворобах шлунково-кишкового тракту протипоказані хрін або будь-які приправи, соуси з ним. А при подагрі і каменях у нирках і жовчному міхурі протипоказані будь-які бобові.
Перезрілі баклажани краще не купувати з-за високого вмісту так званого алкалоїду соланіну, при отруєнні яким виникає нудота, блювота, кишкова коліка і задишка.
Фрукти мають багато протипоказань
Кавуни і дині традиційно вважаються одними з найбільш небезпечних плодів з-за схильності накопичувати в собі шкідливі речовини. Тому не варто давати їх маленьким дітям.
Також кавуни не рекомендуються при будь-яких «ниркових» хворобах.
Диню або груші не можна їсти після їжі. Тим більше, пити після них сиру воду. Крім цього, дині, абрикоси і апельсиновий сік заборонені при загостренні виразкової хвороби шлунка і дванадцятипалої кишки.
Сливу протипоказано вживати при підвищеній кислотності шлункового соку.
Варто також пам’ятати, що солодкі фрукти можуть стати причиною загострення атопічного дерматиту та екземи, тому при наявності яких-небудь проблем краще від них утриматися.
При зниженому тиску протипоказані калина, чорноплідна горобина і будь-які компоти і варення з них.
Абрикоси і персики натщесерце не можна вживати людям, хворим на виразкову хворобу шлунка і гострий гастрит. А чорна смородина заборонена при підвищеному згортанні крові.
Дозволити собі ласувати виноградом можуть тільки абсолютно здорові люди. При будь-якій хронічній хворобі потрібно обов’язково консультуватися з лікарем, але людям, що страждають виразковою хворобою шлунка, кишечника, нирок і сечовивідних шляхів виноград взагалі краще не вживати, в крайньому випадку, якщо вже дуже хочеться, без шкірки.
Виноград і банани варто рідше вживати тим, хто хоче скинути вагу.
e-news.com.ua