Тяга до солодкого може виникати з різних причин. Глюкоза є основним джерелом енергії і тому необхідна організму. Але незбалансоване харчування і постійна потреба у солодкому може попереджати про проблеми у організмі. Розповідаємо, як тяга до швидких вуглеводів пов’язана з проблемами у організмі і чому виникає постійне бажання їсти солодощі, інформує Ukr.Media.
Зростання рівня гормону стресу
З кожним наступним роком дедалі більше людей, які переживають депресію, звертаються до психологів. Постійні стреси, нервове виснаження і нестача сну призводять до зростання рівня кортизолу. Гормон утворюється у корі надниркових залоз і у надмірній кількості призводить до порушень у організмі. Коли ми довго перебуваємо у стані стресу, кортизол підвищується, і це призводить до зниження чутливості рецепторів до інсуліну. Гормон стресу збільшує рівень цукру у крові, а клітини при цьому відчувають дефіцит енергії. Результатом є постійне відчуття голоду і тяга до швидких вуглеводів, щоб заповнити енергію.
Підвищений кортизол з часом може призвести до ожиріння, витончення шкіри і появи розтяжок. Крім того, надлишок гормону стресу підвищує артеріальний тиск.
Щоб уникнути підвищеного вироблення гормону кортизолу у крові, потрібно переглянути ставлення до життя. Іноді достатньо нормалізувати режим дня і харчування. Але у більшості випадків підвищений кортизол пов’язаний з емоційними перевантаженнями і стресом. Намагайтеся уникати стресових ситуацій, не забувайте про важливість відпочинку, відмовтеся від виснажливих дієт і скоротіть кількість кави, алкоголю у раціоні.
Активна мозкова робота і перевтома
Під час активної мозкової діяльності організм витрачає багато енергії. Дедлайни, сесії, термінові проекти — усе це змушує нас з головою занурюватися у роботу і забувати про потреби організму. У такі дні калорійність раціону цілком виправдана, проте важливо стежити за тим, щоб не споживати забагато солодкого.
Щоб не заїдати стрес на роботі або навчанні пончиками і шоколадом, намагайтеся дотримуватися правильного режиму харчування. Дієтологи рекомендують складати сніданки зі складних вуглеводів і зернових культур. Вони набагато повільніше вивільняють енергію і надовго зберігають відчуття ситості.
Залежність від солодкого
Черговий шматочок шоколаду дарує нам позитивні емоції, стимулюючи вироблення серотоніну. Тому дію цукру на організм часто порівнюють з вживанням наркотиків.
Серед очевидних симптомів залежності від солодкого: нав’язливі думки про нього, поганий настрій, імпульсивні покупки солодощів і випічки, вживання шоколаду у якості заохочення або через почуття жалю до себе.
Надмірне споживання солодкого негативно впливає на наш організм. Порушується робота шлунково-кишкового тракту, спотворюється харчова поведінка, стрімко розвиваються захворювання підшлункової залози і ожиріння.
Якщо залежність від солодкого стала частиною життя, потрібно звернутися по допомогу до фахівців і пройти ряд обстежень. Дієтолог допоможе скорегувати харчування, розповість, як грамотно скласти раціон і нормалізувати рівень інсуліну у крові. Додатковими помічники у позбавленні від стресу стануть фізичні навантаження і позитивні емоції.
Брак у організмі певних речовин
Отримати необхідну енергію для нормального функціонування організму можна не лише зі шкідливих солодощів, але й з корисних та правильних продуктів. Часто бажання з’їсти щось солодке — це неправильна реакція мозку на банальну нестачу необхідних речовин в організмі.
Хвороблива тяга до солодощів найчастіше пов’язана з нестачею у організмі фосфору або сірки. Бажання їсти борошняне може попереджати про брак в організмі амінокислоти, яка відповідає за вироблення серотоніну. Нав’язливу потребу їсти шоколад пов’язують з тим, що організму не вистачає магнію — мінералу, що відповідає за гарний настрій і стресостійкість.
Ось кілька корисних продуктів, якими можна замінити солодощі, щоб отримати необхідну для організму енергію і мікроелементи:
броколі, квасоля, селера, спаржа і морква. Ці продукти допоможуть запобігти коливання рівня цукру у крові і допоможуть заповнити енергію;
індичка, яйця, горіхи і банани відповідають за вироблення триптофану. Ця амінокислота сприяє нормалізації сну і допомагає краще справлятися зі стресовими ситуаціями;
бурий рис, грейпфрут, гарбуз і морська риба дозволять заповнити нестачу магнію в організмі. Мінерал необхідний організму, щоб підтримувати гарний настрій і бадьорість.
Передменструальний синдром
Синдром ПМС і критичні дні багато дівчат переживають досить болісно. Дехто помічає, що під час критичних днів тяга до солодких і шкідливих продуктів сильно зростає. ПМС також часто характеризується різкими коливаннями настрою, сонливістю і поганим самопочуттям.
Бажання з’їсти багато солодкого пов’язане з тим, що під час критичних днів рівень заліза в організмі різко знижується. Найпростіший спосіб заповнити його — з’їсти щось солодке. Однак ефект буде досить нетривалим і може призвести до збільшення ваги. Щоб по-справжньому допомогти організму у складні дні, спробуйте замінити фаст-фуд і шкідливі солодощі на листя шпинату, салат і морську рибу. Кальцій, що міститься у продуктах, допоможе підтримати нормальний настрій, а вітамін D — налагодити рівень серотоніну.
Якщо критичні дні протікають досить болісно, по-перше, обов’язково відвідайте лікаря, а по-друге, додайте у раціон продукти, які багаті на корисні жири. Наприклад, це авокадо, насіння льону, горіхи і жирні сорти риби.
Повністю відмовлятися від солодкого не варто. Завжди можна знайти більш корисну альтернативу молочному шоколаду і тортам. Наприклад, на ринку можна купити свіжі фрукти або якісні сухофрукти без глазурування. На темний шоколад можна замінити молочний або білий. У невеликих кількостях якісний темний шоколад принесе користь організму.