• Головна / Main Page
  • СТРІЧКА НОВИН / Newsline
  • АРХІВ / ARCHIVE
  • RSS feed
  • Кіберполіція та українські банки тестують новий веб-додаток, який прискорює розслідування платіжних злочинів

    Опубликовано: 2017-10-11 08:47:29

    CrimeCheck Online допомагає поліцейським швидше визначати місця скоєння злочинів, а банкам – блокувати рахунки шахраїв.

    Одна з головних умов оперативного розкриття злочинів з використанням платіжних інструментів – ефективна взаємодія правоохоронних органів (ПО) і банків. Ідеться передусім про скорочення часу на визначення карткових рахунків, які використовуються зловмисниками для шахрайських цілей, та місць скоєння злочину.
    Вирішити це завдання покликаний новий веб-додаток CrimeCheck Online, розроблений Українською міжбанківською Асоціацією членів платіжних систем ЄМА спільно з Департаментом кіберполіції НПУ в рамках Національної програми сприяння безпеці електронних платежів і карткових розрахунків Safe Card.

    CrimeCheck Online дозволить правоохоронцям як мінімум удвічі швидше:
    визначати рахунки, на які злочинці переказують вкрадені з карток гроші;
    визначати місце скоєння злочину;
    автоматично встановлювати, у який саме банк надійшли вкрадені кошти з метою скорочення часу на визначення місця скоєння злочину.

    З 12 червня 2017 року система перебуває в пілотній експлуатації і використовується банками-членами ЄМА та співробітниками Кіберполіції. На цей момент до CrimeCheck Online підключені 24 співробітники Кіберполіції з 14 областей України. За останні два місяці пілотної експлуатації до веб-додатку надійшла інформація по 2247 зверненнях постраждалих. Загалом 23 банки обробили звернення та надали дані до CrimeCheck Online. Станом на сьогодні, на щоденній основі систему використовують вже 19 банків країни.

    CrimeCheck Online – це один із модулів міжгалузевої системи протидії шахрайству в сфері платежів та кредитування Exchange-online. Систему використовують 53 організації приватного сектору в чотирьох країнах, до неї підключені 114 співробітників Кіберполіції з 24 областей України.
    Додаток працює наступним чином:

    Після того як потерпілий заявив про інцидент на сайті Кіберполіції (або ж заяву було «вручну» подано в райвідділ), інформація передається в аналітичний центр Кіберполіції, де проводиться її обробка.

    Уся інформація по даному інциденту автоматично передається до системи CrimeCheck. Банк, на рахунок якого шахраї переказували кошти, отримує повідомлення, проводить попередню перевірку та вживає заходів для блокування коштів, що надійшли. А також визначає місце скоєння злочину.

    Ця інформація завантажується в CrimeCheck Online для використання правоохоронними органами для подальших оперативно-розшукових дій. У відповіді банку вказується як місце скоєння злочину, так і точний час шахрайської операції. Шахрайські рахунки блокуються та вносяться до міжбанківського чорного списку.
    Варто зазначити, що для банків CrimeCheck Online є прямим каналом надходження інформації від потерпілих громадян, на підставі якої банк має всі підстави для оперативного блокування підозрілих, шахрайських рахунків. Згідно зі ст. 10 Закону України 1702-VII «Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення», банки, маючи негативну інформацію про клієнта, мають підстави заблокувати його рахунок.  

    «Уже зараз, за підсумками тестового режиму роботи системи, ми можемо говорити про істотне скорочення часу на отримання інформації від банків, що сприяє ефективності розслідувань злочинів з використанням платіжних інструментів. Якщо раніше визначення рахунків, що використовуються в шахрайських схемах, визначення банків, у яких відкриті рахунки, і встановлення місць скоєння злочинів здійснювалося, по суті, “в ручному режимі”, та займало кілька днів, в окремих випадках і тижнів, то з появою CrimeCheck Online час отримання інформації від більшості банків, які є учасниками “ЄМА”, скоротився до однієї доби. Це значною мірою позитивно впливає на пришвидшення та якість первинного розгляду звернень громадян. Крім того, при відправці звернень про факти протиправних дій з картковими рахунками за допомогою сайту Департаменту кіберполіції в автоматичному режимі інформуються банки- емітенти, – коментує запуск веб-додатку Сергій Демедюк, начальник Департаменту кіберполіції Національної поліції України. – За отриманою інформацією з модуля CrimeCheck Online проведено вже 15 обшуків, вилучено більше 50 банківських карток шахраїв, за допомогою яких було введено в оману значну кількість потерпілих».
                 
    Відповідно до статистичних даних Департаменту кіберполіції НПУ, кількість звернень громадян, за якими встановлено місця заволодіння коштами, збільшилась майже вдвічі порівняно з 2016 роком. Якщо в минулому році за матеріалами електронних звернень було встановлено 3052 факти заволодіння коштами потерпілих, то станом на звітний період уже встановлено 5285 таких фактів.

    «Така статистика свідчить про підвищення якості опрацювання електронних звернень громадян і, найголовніше, наразі матеріали оперативно скеровуються за територіальною приналежністю в ті підрозділи Кіберполіції, на території обслуговування яких по факту вчинено кримінальне правопорушення. Це, у свою чергу, сприяє оперативному документуванню злочинної діяльності шахраїв», – додає Сергій Демедюк.

    e-news.com.ua

    Внимание!!! При перепечатке авторских материалов с E-NEWS.COM.UA активная ссылка (не закрытая в теги noindex или nofollow, а именно открытая!!!) на портал "Деловые новости E-NEWS.COM.UA" обязательна.



    При использовании материалов сайта в печатном или электронном виде активная ссылка на www.e-news.com.ua обязательна.