• Головна / Main Page
  • СТРІЧКА НОВИН / Newsline
  • АРХІВ / ARCHIVE
  • RSS feed
  • ТСК ухвалила рішення про зміни до регламенту, що продовжують термін її повноважень

    Опубликовано: 2015-06-04 12:02:54

    Згідно зі змінами, внесеними до статті 1.6 пункту1.6.1 регламенту ТСК, до строку повноважень Комісії не зараховується час, протягом якого Тимчасова спеціальна комісія не могла реалізовувати свої повноваження через відсутність повноважного складу, передбаченого частиною 8 ст. 4 Закону України «Про відновлення довіри до судової влади в Україні».

    Нагадаємо, що Тимчасову спеціальну комісію з перевірки суддів судів загальної юрисдикції було створено на 1 рік при Вищій раді юстиції відповідно до Закону України «Про відновлення довіри до судової влади в Україні» з метою проведення перевірок дій суддів, що виносили рішення проти учасників масових акцій протестів в Україні у період з 21 листопада 2013 року до 11 квітня 2014 року, та інших рішень судів, визначених у статті 3 Закону.

    Свою роботу Комісія розпочала з 12 червня 2014 року – з часу призначення до її складу дев’яти осіб: п’яти – Пленумом Верховного Суду України та чотирьох – Урядовим уповноваженим з антикорупційної політики.  На той час Верховна Рада України до складу ТСК своїх представників не делегувала. З вибуттям зі складу ТСК судді Верховного Суду України у відставці Юрія Кармазіна 24 жовтня 2014 року Комісія втратила правомочність. Крім того,  5 грудня 2014 року член Комісії, суддя Верховного Суду України у відставці Станіслав Щотка подав заяву про звільнення у зв’язку із призначенням на посаду члена Вищої кваліфікаційної комісії суддів України відповідно до наказу Голови Державної судової адміністрації України від 5 грудня 2014 року.

    Лише 5 лютого 2015 року Верховна Рада України ухвалила Постанову «Про призначення членів Тимчасової спеціальної комісії з перевірки суддів судів загальної юрисдикції», якою до складу ТСК було делеговано п’ятьох осіб. Склад ТСК склав 11 осіб, однак Комісія  не змогла розпочати роботу через непідписання Постанови Головою Верховної Ради України. Документ надійшов до секретаріату ВРЮ 3 березня 2014 року.

    Підсумовуючи сказане під час засідання голова ТСК Володимир Мойсик повідомив, що Комісія через відсутність повноважного складу не працювала із 24 жовтня 2014 року до 3 березня 2015 року.

    Обговорення змін до регламенту під час засідання 3 червня 2015 року викликало бурхливе обговорення. Так, на думку члена Комісії, судді Верховного Суду України у відставці Миколи Лавренюка, у статті 2 Закону України «Про відновлення довіри до судової влади в Україні» чітко зазначено, що перевірка суддів проводиться протягом 1 року з дня формування Тимчасової спеціальної комісії, яка утворюється в порядку визначеному ст.4 Закону.  Він висловив переконання, що такі зміни можуть бути внесені лише до Закону, що є компетенцією виключно Верховної Ради України. «У статті 2 Закону зазначено, що Комісія назначається та працює тільки протягом 1 року з дня формування, – сказав Микола Лавренюк. – Комісія сформована  12.06.2014 року, про що було оголошено у ЗМІ та на сайті Вищої ради юстиції. Спливає цей термін буквально через 10 днів і Тимчасова спеціальна комісія не повинна працювати після цього дня». Він також наголосив на п.1 статті 5 Закону, у якому зазначено, що повноваження членів ТСК припиняються в разі закінчення визначеного цим Законом строку повноважень. «Тобто повноваження ТСК закінчуються 12 червня і ніхто із членів ТСК не може далі працювати. Це буде незаконно, ми не маємо права вирішувати і скликати щось, когось притягувати, в когось  якісь справи витребовувати, вивчати і таке інше», – вважає Микола Лавренюк.

    Утім, голова ТСК, суддя Верховного Суду України у відставці  Володимир Мойсик висловив переконання, що рішення про продовження терміну повноважень Комісії однозначно випливає з тексту Закону. Він нагадав, що у Верховній Раді України зареєстровано три законопроекти, що містять зміни до Закону України «Про очищення влади» та передбачають продовження терміну роботи ТСК з перевірки суддів, кожен з яких, за його словами містить аналогічне запропонованому положення стосовно строків діяльності Комісії. «Не забувайте, що ми є Комісією Майдану. Майдан вимагав найперше люстрації для суддів, – наголосив В Мойсик, – і з цим погодився український парламент. Першим законом про перевірку суддів був саме закон «Про відновлення довіри до судової влади в Україні».

    Член ТСК, доцент кафедри цивільного права КНУ ім. Тараса Шевченка Олег Первомайський вважає, що «треба чекати подальших змін до законодавства». «Фактично, пропозиція, яка сьогодні пролунала, відповідає тій ідеї, яка закладена в сам Закон, тільки в тексті її поки що нема», – сказав науковець.

    «Кожен з нас, хто погодився бути призначеним до складу цієї Комісії взяв на себе відповідальність і погодився відпрацювати 1 рік. 24 жовтня 2014 року склад Комісії був неповноважний, оскільки зі складу Комісії вийшов суддя Верховного Суду у відставці, – сказала під час обговорення змін до регламенту член Комісії, юрист Катерина Смирнова. – Ми не відпрацювали рік, який ми були зобов’язані відпрацювати на користь громадян України, на користь держави. У нас зараз залишилися нерозглянуті справи, які досліджені, які ми готові виносити на обговорення та заслуховувати, і я вважаю, що це наш обов’язок продовжити цю роботу».  На думку Катерини Смирнової, у такий спосіб Комісія виконує «свій обов’язок впродовж року проводити засідання і розглядати справи». «Я вважаю, що жодних порушень немає, ми повинні вносити зміни до регламенту та відпрацювати те, що ми зобов’язалися зробити», – сказала вона.

    Таку ж думку висловила ічлен Комісії, адвокат Тетяна Юзькова. «За змістом ч.8 ст. 4 Закону України «Про відновлення довіри до судової влади в Україні» утворення Тимчасової спеціальної комісії законодавець, безумовно, пов’язав з наявністю її повноважного складу, – сказала вона. – Таким чином, на мою особисту думку, внесені зміни до регламенту, якщо члени Комісії за них проголосують, не суперечать змісту законодавчого акту. Тому, прошу членів Комісії підтримати зміни до регламенту».

    Питання було поставлено на голосування, за результатами якого рішення було прийнято 8-ма голосами «за», 1– «проти».

    Нагадаємо, що Комісія працює на громадських засадах. Організаційне забезпечення її діяльності здійснює секретаріат ВРЮ.

    e-news.com.ua

    Внимание!!! При перепечатке авторских материалов с E-NEWS.COM.UA активная ссылка (не закрытая в теги noindex или nofollow, а именно открытая!!!) на портал "Деловые новости E-NEWS.COM.UA" обязательна.



    При использовании материалов сайта в печатном или электронном виде активная ссылка на www.e-news.com.ua обязательна.