В Лімі завершилися переговори ООН по клімату. З дводенним запізненням країни таки домовилися про текст нової кліматичної угоди, яка має бути підписана наступного року в Парижі.
Переговори з підготовки нової угоди йшли з 2009 року, однак щоразу країни навіть не доходили до суті питання. І лише в Лімі країни домовитися між собою на чернетку нової кліматичної угоди.
Втім, екологи оцінюють текст як заслабкий для втримання глобального потепління в межах 2°C, бо він не передбачає шлях глобальної реформи енергетичної системи від субсидування викопного палива до відновлювальних джерел енергії.
«Ми всі багато очікували від Ліми. Домовленість США та Китаю скорочувати викиди, цілі розвинутих країн по наповненню Зеленого кліматичного Фонду для допомоги бідним країнам – все це виглядало багатообіцяюче та давало надію на дійсно сильну та амбіційну угоду», – говорить еколог Марія Сторчило з Національного екологічного центру України, – але з кожною новою версією текст виглядав все слабкішим і слабкішим»
Згідно цього тексту, перед країнами досі стоїть виклик – до березня 2015 року вони мають подати в Секретаріат Конвенції ООН по клімату зобов’язання на період після 2020 року. Зобов’язання по боротьбі зі змінами клімату мають включати кількісну мету, базовий рік, методи розрахунків та обґрунтування щодо чесного та рівноправного розподілення відповідальності між країнами. Інші елементи зобов’язань країн обговорюватимуться на наступній сесії у лютому 2015 року в Женеві.
Окрім цього, значна частина переговорного процесу була присвячена заходам по скороченням викидів до 2020 року. Бо станом на 2014 рік для втримання глобального потепління в межах 2-х градусів існуючих зобов’язань країн недостатньо приблизно на 20%. Тому, в рамках цього напрямку країни закликали підвищити свої міжнародні зобов’язання по скороченню викидів в рамках другого періоду Кіотського протоколу, або взяти на себе зобов’язання іншого характеру – підвищення рівня енергоефективності, розвитку технологій, чи фінансова допомога бідним країнам, найбільш вразливим до змінам клімату.
Однак, станом по закінченню Конференції ООН в Лімі, правила до імплементації другого періоду Кіотського протоколу так і не були узгоджені через блокування переговорного процесу українською делегацією. Врешті решт через активну позицію Міністра екології Ігоря Шевченка позиція України щодо правил другого періоду Кіотського протоколу була змінена, однак була озвучена вже після закриття засідання. Через що фіналізація правил другого періоду Кіотського протоколу відбудеться наступного року в Парижі.
e-news.com.ua