Виготовляти екологічно чисті деревно-стружкові плити (відоміші як ДСП) з допомогою... деревних грибів навчилися російські біологи.
Як повідомили в Московському державному університеті інженерної екології, робити нешкідливі для природи листи ДСП вирішили за допомогою ферменту, що виділяється японським деревним грибом каваратаке.
Для його отримання грибницю деревного паразита занурюють у живильне середовище, в якому та розпадається на окремі клітини. Клітинна колонія поводиться як і звичайний гриб, зокрема, вона виділяє в рідину, в якій живе, фермент лакказу.
У природі ця речовина допомагає грибу закріпитися в дереві, розм'якшуючи деревину і роблячи її клейкою. Ці його властивості біологи запропонували використовувати для виготовлення з тирси деревних плит.
Такі розробки важливі, оскільки з ДСП роблять велику частину “масових” меблів. Для склеювання тирси використовуються феноли і формальдегіди. Поступово розкладаючись в готових виробах, ці речовини виділяються в повітря. І хоча концентрації “випаровуваних” небезпечних речовин вельми малі, шкоди вони все-таки завдають.
Ученим вдалося виготовити окремі зразки нової ДСП, а незабаром їм, можливо, вдасться організувати дослідне виробництво “грибних” плит.
Источник: derevo.info.
e-news.com.ua