Кажуть, що безробіття - це неприємний стан, але тимчасовий. Три роки тому моїй сім'ї, яка на той час складалася з непрацюючої мами, грудної дитини та безробітного чоловіка (дипломованого спеціаліста зі стажем роботи), на власному досвіді довелося пережити стан фінансових нестатків і психологічного дискомфорту.
Більше року чоловікові знадобилося на пошук роботи за фахом. Здавалося б, які проблеми? Кожна рекламна газета відводить чималу площу для оголошень під рубрикою «Пропоную роботу». Обирай і працюй. На жаль, на практиці виходить все значно складніше. У нашому випадку пошук через оголошення на підприємствах з потрібним профілем роботи не дав бажаного результату, бо вакантними там були лише робітничі професії із зарплатнею, яка не відповідала запитам. Далі - біржа і паралельний пошук через комерційні агентства праці. На щастя, одне з останніх запропонувало прийти на співбесіду. Шкода, що робота цих трьох гілок не замкнена загальною пошуковою системою. Воно й зрозуміло, центри зайнятості працюють на безоплатній основі, а комерція є комерцією. Робота по об'єднанню зусиль з боку державних структур ведеться, але до повного порозуміння ще далеко.
З кожним роком проблема пошуку роботи ускладнюється певними умовами і навіть набирає інших форм. Про першоджерела, як-то розпад Союзу, економічний спад, майновий перерозподіл, згадують дедалі рідше. Нікого вже ніби й не дивує, що фахівці з вищою освітою пішли в торгівлю, хтось живе з допомоги по безробіттю, а дехто формально вважається безробітним, хоча його рівень життя та запити не відповідають офіційно заявленому становищу.
Наприкінці минулого року на базі Інституту підготовки кадрів державної служби зайнятості відбувся «круглий стіл» на тему «Роль та шляхи підвищення ефективності роботи служб зайнятості у легалізації зайнятості населення країн з перехідною економікою». До діалогу були запрошені представники служб зайнятості сусідніх держав. Наразі безробіття - проблема з інтернаціональним обличчям, тому пошук шляхів її подолання ліпше шукати спільно.
Завдання виконується, але...
Поза тим, поставлене Президентом України завдання щодо створення щорічно одного мільйона робочих місць виконується. За 11 місяців минулого року створено 1млн 24 тис. Звичайно, не всі з них оплачуються на європейському рівні і переважно мають низькотехнологічний рівень. Як зазначили фахівці Державного центру зайнятості, 40 % новостворених вакансій - це сфера самозайнятості. І лише 20-25 % - робочі місця, створені на підприємствах з новітніми технологіями. Міністр праці та соціальної політики Іван Сахань зауважив: «Суспільство має усвідомити, що час дешевої робочої сили минув. Роботодавець, який дбає про вигоду підприємства, хоче розвивати бізнес, повинен пропонувати умови, які б задовольняли вимоги спеціалістів будь-яких професій».
Як свідчать факти, 40 % з виплачуваних зарплат видаються у конвертах, тобто перебувають поза законом. Такий стан невигідний ані роботодавцям, ані працівникам. Розплата за несплачені податки із зарплати настане після виходу людини на пенсію. А підприємець щодня ризикує у грі із законом.
Вибір професії за рівнем оплати
Як не крути, а гроші все-таки диктують поведінку людини, впливають на формування ЇЇ цінностей. «Низька заробітна плата - причина падіння престижу багатьох професій. Вона перешкоджає вихованню та усвідомленню національної гордості за державу і за себе, провокує політичні проблеми та гальмує економічне зростання», - таку оцінку дала Елла Лібанова, заступник директора Інституту демографії і соціальних досліджень НАН України. - Як результат - масова еміграція. Її масштаби нині становлять від 2,5 млн. на рік до 7 млн. осіб у період сезонних робіт».
Люди шукають кращого життя. Найнеприємніше, що з країни виїжджають молоді, перспективні люди, в арсеналі котрих є чимало інноваційних ідей, але немає можливості реалізації. Непоміченим не залишається той факт, що випускників з вищою освітою менше не стало. Навпаки, кількість дипломованих спеціалістів, що випускаються вищими навчальними закладами України, подвоїлася. Чи не дивно: спочатку за рахунок бюджетних коштів фінансується освіта студента, а потім держава сприяє розвитку економіки іншої країни? Причина проста: молодь низько оцінює перспективи на ринку праці в Україні. І навпаки, досить високо - на ринках сусідніх держав. Українські заробітчани, які сьогодні працюють за кордоном, теоретично готові відгукнутися на заклики урядовців повернутися на батьківщину, але за умови, що їхню працю гідно оплачуватимуть.
У службі зайнятості впевнені, що незабаром так і станеться. Ця впевненість підкріплюється створенням передумов. Нині при державній службі зайнятості створено три навчальні центри: в Рівному, Харкові й Криму, які готують фахівців широкого спектра. Це вигідно роботодавцям, адже до них підуть кваліфіковані кадри, підготовлені за рахунок фонду страхування на випадок безробіття.
Чим зайнятись селянину
Проблеми працівників аграрного сектора відомі всім, зокрема і службовцям Державного центру зайнятості. Серед великого списку шукачів роботи у центрах зайнятості на обліку перебувають переважно мешканці села. Створити нові робочі місця на селі непросто. Реальною допомогою для безробітних стало перенавчання за спеціальностями, за якими вони могли б працювати там, де живуть. А на відкриття власної справи існує одноразова допомога. Сума невелика, але, як кажуть, на почин копійка буде. Окремі спроби розвитку малого бізнесу на селі вдаються. Начальник відділу Волинського обласного центру зайнятості Алла Чубара розповіла про свого земляка Олександра Люшука, який зі статусом безробітного не змирився. Чоловік довідався про майстра, який робить опудала тварин і птахів (Авт. Зауважу, що матеріал для роботи майстер бере із загиблих на дорогах чи від хвороб тварин і птахів). Через центр зайнятості зв'язався з ним і пройшов курс навчання. Нова професія відкрила подальші перспективи. Далі у центрі зайнятості отримав одноразову допомогу і розпочав власну справу. Тепер про таксидерміста Олександра Люшука знають і на Волині, і поза її межами, бо охочих придбати опудало білки чи лисиці серед туристів вистачає.
Творча доля майстрині Ніни Іпатій, можливо, так би і залишилася непоміченою, злилася б у загальному потоці виробів Решетилівської фабрики художніх виробів, якби не закриття підприємства на сотому році роботи. Будучи художником по вишивці, вирішила по можливості радикально спеціальності не змінювати. Спробувала займатися тим, що уміє, до чого лежить душа. Через центр зайнятості створила і зареєструвала власну справу. Нині й учнів бере собі з числа безробітних. Не так просто з нуля підготувати професійну вишивальницю. На це потрібно, як правило, вісім років. Тож доводиться під час співбесіди з майбутньою майстринею укладати формальну, так би мовити, джентльменську угоду про довготривалі виробничі стосунки після навчання.
- І це вдається, - каже Ніна Іпатій, - бо Решетилівка містечко маленьке, одне одного знаємо, тому наперед вже можна спрогнозувати, чого чекати від людини. Часом за рекомендацією центру зайнятості приходять повчитися ті, хто хоче мати освіту, але їхати на навчання немає за що. Тому за офіційною домовленістю на приватному підприємстві «Іній» можна здобути практичну освіту навіть не за два роки, як у навчальному закладі, а за шість місяців. Така співпраця, на думку Ніни Іпатій, є взаємовигідною.
- Поки я готую учня, держава підтримує мене, а з часом я даю робоче місце вже готовому спеціалістові.
Вигідне сусідство
Географічне розташування має значення не лише для країни в цілому, а й для її областей зокрема. У волинян воно, можливо, чи не найвигідніше. Бо до сусідньої Польщі рукою подати. Є можливість поділитися досвідом. У сусідів аналогічні проблеми, щоправда, удвічі менші за масштабами. Директор Люблянського воєводського бюро праці Яцек Галлант висловив власний погляд на створення і легалізацію робочих місць в Україні.
- Брак досконалої законодавчої бази, яка б регулювала відносини між державою, роботодавцем і працівником, - головна ваша проблема, - зауважив він. - У вас є ідеї, а законів немає.
Парламент Польщі шість років поспіль працював над удосконаленням закону «Про боротьбу з безробіттям». Нині він зветься закон «Про інституції ринків роботи і центри зайнятості» і вдало працює. Польські центри зайнятості не створюють робочі місця, вони зберігають людей. На сьогоднішній день питання зайнятості населення актуальне і тут. Сто вісімдесят тисяч поляків працюють в Англії й Великобританії, але працюють вони на законних підставах. Над цим працює служба легалізації зайнятості. Якось вже повелося, що в моду ввійшли добропорядні відносини між громадянами, роботодавцями і державою. Спеціальні устави при воєводствах працюють на користь громадян. Вони забезпечують легальною, а отже, безпечною для людини роботою за кордоном. Тому полякам не соромно за державу, а державі за них.
Особливої різниці чи великого відриву від проблем подолання безробіття та легалізації робочих місць не спостерігається і в Естонії.
- У нас немає надвеликих природних багатств, основне багатство - це людина, - таким девізом розпочала свою розповідь директор департаменту ринку праці
Міністерства соціальних справ Естонії Інна Ерік. - Нині в країні існує дефіцит робочої сили. Держава намагається регулювати ринок праці, бо вважає це головним у збереженні політичної та економічної стабільності. Для цього з початку нинішнього року закон, прийнятий у 2005 році, надаватиме 13 послуг для безробітних. Спираючись на закон, соціальні служби намагатимуться ліквідувати молодіжне безробіття, адже велика кількість хлопців і дівчат вважають за краще не працювати взагалі, аніж працювати електриком, теслею чи двірником. Окрім того, що, як і в інших країнах, знизилася популярність робітничих професій, є труднощі з працевлаштуванням і випускників ВНЗ, то в Естонії існує ще й своя специфічна проблема - структурне безробіття, пов'язане з неподоланим мовним бар'єром. Дякувати Богу, в Україні на одну проблему менше.
Час - річ непередбачувана. Ніхто не знає, що кого чекає. Можливо, нинішній обтяжливий пошук роботи - завтрашній поворот на краще. За втратою стоїть велика знахідка. Головне, аби вимоги і пропозиції роботодавця збігалися з бажаннями, вміннями й освітою спеціаліста. Тоді, очевидно, зменшиться кількість газетних оголошень про вакансії, а в центрах зайнятості спаде хвиля шукачів вигідних пропозицій. Ольга Прокопенко, "Урядовий кур'єр",
Новини Державної служби зайнятості
e-news.com.ua