Американським ученим вдалося зупинити розвиток раку підшлункової залози. Для цього вони активували ген PTF1A, і клітини перестали перетворюватися на ракові. Результати дослідження опубліковані в журналі Developmental Cell. Виявилося, що навіть якщо клітина вже почала ставати раковою, цей процес можна зупинити. Коли вчені змусили працювати ген PTF1A, клітина залишилася здоровою, інформує Ukr.Media.
Зазвичай при переродженні в рак клітини втрачають властивості, характерні для того органу і виду клітин, до якого вони належать. Мутації призводять до того, що єдина властивість, яка зберігається, — це здатність до поділу.
PTF1A — це «ген-наглядач», який відповідає за роботу підшлункової залози. У тканинах ракової пухлини він завжди вимкнений. Дослідники з Університету Юти змогли показати, що робота цього гена може зупинити онкогенні мутації і клітини продовжують виконувати роботу, на яку вони розраховані.
Для підтвердження свого відкриття вчені створили ГМ-мишей, в організмі яких вбудували мутантний ген KRAS і той самий PTF1A. Потім ген включали за допомогою речовин-активаторів.
З’ясувалося, що якщо розбудити обидва гени, але при цьому підтримувати PTF1A в активному стані, то клітина не стане раковою. Щоб посилити ситуацію, мишам прищепили панкреатит (він ускладнює перебіг раку), але і тоді включення гена спрацювало!
Зараз рак підшлункової залози лікується тільки хірургічною операцією і хіміотерапією. Автори статті вважають, що їхній метод може допомогти повертати перероджені клітини у нормальний стан.
e-news.com.ua