Ключовим викликом для України нині є ситуація, коли банківська система веде абсолютно автономне від реальної економіки, розвитку промисловості і підприємництва, життя, а бізнес залишається фінансово знекровленим. Державні зовнішні і внутрішні борги, криза платежів всередині країни, прорахунки монетарної, валютно-курсової, грошово-кредитної політики стали відчутним тягарем для існування економіки і держави. Із загальної суми платежів з погашення державного боргу до 2045 року більше третини припадає на платежі, які необхідно сплатити у 2019-2021 роках. Темпи економічного зростання вкрай низькі, і про це відкрито свідчать міжнародні експерти: у звіті Світового банку сказано, що Україні для того, щоб наздогнати нинішніми темпами Польщу, потрібно 50 років, а Німеччину – 100 років. Про це голова Антикризової ради громадських організацій, президент УСПП Анатолій Кінах говорив на засіданні АРГО та правління УСПП в Києві.
«За останні декілька років по фінансово-ресурсній базі Україні нанесений сильний удар: девальвація гривні, «банкопад», в ході якого було знищено частину банків з українським капіталом, домінуюча політика запозичень на внутрішньому, зовнішньому ринку. Рівень фінансової глибини економіки, тобто покриття ВВП кредитами, впав з 57% в 2013р. до 34% у 2017р. Таке стрімке скорочення фінансової ресурсної бази для економіки межує з загрозою національної безпеки», – підкреслив лідер ділової спільноти.
Існуючий ресурсний потенціал банківської системи, вважає президент УСПП, спрямований не на кредитування реального сектору економіки, а працює на фінансування чисельних державних боргів та на прибутки банків. НБУ стимулює попит банків на облігації внутрішнього державного займу (ОВДЗ) та депозитні сертифікати НБУ. Характерно, що найбільшими держателями ОВДП є саме НБУ та державні банки, яких в Україні до 55 % – відповідно 47% та 45%.
За останні місяці 2018р. Україна вийшла на зовнішній ринок з державними облігаціями, запозичивши декілька млрд. дол. під 9,7%-9,8% річних – це найдорожча ставка в світі. Вже у 2019 р. уряд запропонував внутрішньому фінансовому ринку ОВДЗ на мільярди гривень під 19-20% річних.
«Депозити від населення в державних банках складають близько 339 млрд. грн., а ОВДЗ в сумі – 320 млрд. грн. Отже, всі ресурси зосереджені в надприбуткових банківських безризикових оборотах. Банкам зручніше вкладатися в облігації та отримувати свої відсотки, ніж брати участь у розвитку економіки та кредитувати бізнес. А останній вже роками відчуває безпрецедентний дефіцит обігових коштів», – зазначає Анатолій Кінах.
Учасники засідання відзначили, що необхідність забезпечення економіки України грошовими ресурсами, висока частка іноземної валюти в грошовій масі, колосальний розмір готівкової валюти поза банками, зростаючі урядові зобов’язання у портфелі НБУ обумовлюють необхідність вжиття системних, комплексних заходів із розв’язання проблеми ресурсного забезпечення розвитку реального сектору економіки.
«У політиці Національного банку під гаслом боротьби з інфляцією навіть немає розуміння, що в Україні існує інфляція не попиту, а інфляція витрат. Це і зростання цін та тарифів, і девальвація гривні, і багато іншого. В січні 2019 року, наприклад, НБУ доповідає, що доходи українських банків зросли на 38%, а промислове виробництво порівняно до січня 2018 року впало на 3,3%. Як таке може бути – економіка падає, а доходи банків ростуть? Ми вимагаємо, щоб ця тема стала однією із головних в діях нового президента, уряду, НБУ, а ділове товариство готове зробити суттєвий внесок у вирішення цієї проблеми», – сказав президент УСПП.
Також він повідомив, що УСПП та учасники Антикризової ради громадських організацій найближчим часом планують зустріч з Національним банком, щоб розглянути гострі питання монетарної, грошово-кредитної, валютно-курсової політики.
|
Новости рубрики:
Improving the valuation of insolvent banks’ assets in Ukraine: a new stage of cooperation between the State Property Fund of Ukraine and the Deposit Guarantee Fund
На початок 2025 року банківська система України успішно завершила другий етап адаптації до нових вимог ЄС NBU schlägt Änderungen im Management von Problemaktiva in Banken vor: neue Anforderungen und Ansätze In 2024, Ukrainian banks actively financed energy infrastructure restoration projects Скорочення банківських відділень в Україні: Динаміка за 2024 рік NBU zdementowało pogłoski o blokowaniu kart w celu częstych wypłat gotówki Національний банк України отримав нові повноваження у сфері валютного регулювання Le programme 5-7-9% a permis une augmentation significative du PIB en 2024 |