«Дед Федор» - так називають командира батальйону спеціального призначення «Київ» Василя Федоровича Нікітіна за його простоту і міцний характер. За своїх 60 років він встиг взяти участь у багатьох воєнних діях, отримав кілька серйозних поранень, проте не зламався ні тілом, ні духом, і зізнається, що відчуває себе років на 50, не більше.
Зараз батальйон Василя Федоровича повернувся із зони АТО у Київ на ротацію, томувін знайшов кілька хвилин, щоб розповісти про себе та свою справу. Для нього, як і для багатьох учасників АТО, все починалось на Майдані.
«На Майдані я був з самого початку і до кінця. Майже до кінця... 18-го мене вдарило гранатою в Будинку профспілок, де знаходився наш штаб. Якби мене не відтягнули, я б там просто згорів і на цьому все б закінчилось... Ось таке «бойове хрещення»...» - розповідає Василь Федорович.
Хоча це «хрещення» було в бійця далеко не першим, адже ще під час служби у радянській армії, він брав участь в бойових діях в Китаї, Афгані, Лаосі і Тайланді. А в квітні цього року поїхав захищати суверенність та незалежність України на схід країни:
«У перше бойове хрещення ми дали дуже красиву і ефективнувідсіч. Вони думали, що без проблем пройдуть парадом в Донецьк, але ми їх зустріли біля кордону. Щоправда, кордон вони все ж таки прорвали... Але проблема у вищому керівництві, яке боялось давати раптову відсіч через можливість жертв. І ось що з цього вийшло...»
Про себе розповідати багато не хоче, багатомісячну службу згадує кількома реченнями: «Трішки повоював. Потім поранило в Щасті... Довелось майже два місяці лікуватись у Харкові та Києві. Після покращення здоров'я знову туди повернувся...Другий раз мене бабахнуло так, що засипало землею... На 1,5 метра! Добре, що хлопці помітили і відкопали... Це було нещодавно, після чого я вже повернувся востаннє…»
Багато Василь Федорович, як знавець своєї справи, розмірковує над помилками військових дій. Зізнається, що їх є чимало на усіх рівнях: і серед звичайних солдатів, і серед керівництва.
«І молодь, і офіцерів потрібно перенавчатинайелементарнішому... Війна виграється лише тоді, коли ти маневруєш, коли дієш. Цьому потрібно вчитись, а не сидіти в окопах і чекати. Якщо б ми не маневрували, нас перебили б, як кошенят... Багато-що залежить від командування: якщо правильні настанови, то все буде добре.
У мене був один випадок, як тільки ми приїхали в Слов’янськ, коли майор штабу сказав нам зайняти визначений квадрат розташування. Але досвід і передчуття підказали мені, що з тої позиції потрібно відходити, і як тільки ми відійшли на 11 кілометрів, те місце, куди нас посилали, зрівняли з землею… Ось вам приклад «здачі». І такий випадок не одиничний. На жаль, продажних людей дуже багато… А якщо не продаються, то крадуть: і форму, і харчі. Якби нам люди та волонтери не допомагали, ми б, напевно, не вижили там…
Також я вважаю, що не можна кричати на солдатів. Якщо хтось серйозно провинився (заснув на посту, випив чи закурив вночі) за це потрібно карати. А кричати – заборонено, тому що це дуже впливає на психіку. Взагалі, коли їдеш в зону воєнних дій, потрібно бути морально підготовленим, тому що більшість гине через те, що втрачає контроль над собою: починає панікувати, бігти кудись, через це потрапляє під кулі, або ж наступає на міну. Біля Іловайська, де загинуло багато українських солдат, з мого батальйону втрати були лише через необережність: хлопчики трішки поспішили, наступили на міну... Одного поранило сильно, інший помер... Поранених було всього 11 людей, але ми вийшли звідти живими, та й ще витягнули людей 200…»
Комбат розповідає, що за увесь час з його батальйону померло 38 людей і ще 40 було поранено. На фоні картини, яка відбувається у зоні АТО, це ще не надто страшні цифри.
«Повірте, зробив я в 20 разів більше... Але цим я не пишаюсь, адже там теж є матері, які плачуть... Різниця лише у тому, що ми воюємо за ідею, а вони - за гроші. Але війна є війна... Якщо ти не вб’єш його, то він б’є тебе. Інший закон тут не діє.
Мені дуже шкода усіх тих, хто не вижив... Дуже шкода, що помираєбагатомолоді – хлопців по 20-22 роки. І все через те, що у них немає досвіду. Є патріотизм, так. Але окрім патріотизму потрібно вчити молодь військової справи. Якщо цьому не вчити, то скоро не буде кому воювати, і Україну просто пригноблять, придушать та розірвуть...»
Але все ж таки у словах Василя Федоровича відчувається віра у те, що цього ніколи не станеться. Він каже, що зараз молодь надзвичайно відчайдушна і анітрохи не боягузлива, що дуже важливо.
Сам він, як і бійці його батальйону, зараз перебуває на лікуванні. ГО «Держава» бажає їм швидкого одужання, адже Україна потребує їхнього захисту!
|
Новости рубрики:
Комплектующие для стульев: как модернизировать и починить мебель
Чем отличается защитное стекло на телефон от других защитных аксессуаров? Простые рецепты для барбекю Простые рецепты для барбекю Секреты поддержания аквариумного баланса без химии Mehr als 30.000 Ukrainer haben in Berufsbildungszentren einen neuen Beruf erlernt Афганские казаны в современной кухне Die beliebtesten Suchanfragen der Ukrainer im Jahr 2024: Haupttrends und Interessen |