Вплив війни на книговидавничу галузь

11 окт, 15:00

В Україні проблема нестачі кадрів у книговидавничій галузі виникла ще в 2014 році, коли відзначався поступальний розвиток сектора. Сьогодні ця криза досягла апогею і торкається вже не лише найбільш кваліфікованих спеціалістів. Згідно з дослідженням, проведеним проєктом "Читомо" у співпраці з Communication Analysis Team — Ukraine (CAT-UA), ситуація на ринку праці у книговиданні є досить складною.

Опитування тривало з серпня по вересень 2024 року і в ньому взяли участь 610 осіб, які працюють у видавництвах, книгарнях, друкарнях та інших компаніях, пов’язаних зі створенням і поширенням книжок. Серед респондентів було майже 150 осіб, які раніше працювали в галузі, але змушені були її покинути. Дослідники також провели 12 глибинних інтерв’ю з керівниками видавництв і книгарень, які представляли різні регіони України.

Згідно з даними, значна частина працівників продовжує працювати віддалено з-за кордону, хоча ця група все ж залишається невеликою. Важливо відзначити, що 93% респондентів заявили, що живуть в Україні або проводять тут більшу частину року. Більшість з них (47%) працюють із Києва. Хоча падіння кількості киян серед працівників відносно 2021 року незначне, Харків показав зниження з 20% до 12%, тоді як Львів виявився на схожому рівні — 13%.

Також дослідження показало, що змінюється графік роботи. Порівняно з 2021 роком, тепер 53% опитаних працюють віддалено, у той час як в офісі залишилось лише 36%. Цей перехід на дистанційний формат праці, ймовірно, пов’язаний з релокацією працівників, яка стала необхідністю в умовах війни.

Щодо фінансової ситуації, то в поточному році зросла частка офіційно працевлаштованих працівників, яка становить 61%. Це свідчить про те, що все більше людей оформлюють трудові відносини легально. Найбільша частка респондентів отримує зарплату в межах 21-30 тисяч гривень (26%), тоді як 23% заробляють від 16 до 20 тисяч гривень. Однак лише 6% опитаних мають зарплату понад 50 тисяч гривень, і в цій категорії переважають чоловіки.

На ринку відчувається гостра нестача фахівців, зокрема редакторів, верстальників і перекладачів. Також є потреба в спеціалістах із піару та комунікацій, а у книгарнях — в сервісному персоналі. Проте деякі вакансії залишаються вакантними через мобілізацію чоловіків у Збройні Сили України, а також через низьку зацікавленість тих, хто намагається уникнути служби, у роботі, що передбачає пересування містом.

Крім того, дослідження виявило, що англійська мова стала невід’ємною частиною роботи в галузі. За останні два роки її використання зросло для половини респондентів. Попри це, 60% опитаних взагалі не користуються інструментами штучного інтелекту. Серед тих, хто використовує ШІ, він переважно застосовується для виконання дрібних завдань, таких як написання листів або стенографування зустрічей.

Основними причинами, через які працівники залишають галузь, залишаються незадовільна заробітна плата (46%) та вигоряння (37%). Згідно з глибинними інтерв’ю, керівники компаній усвідомлюють ці проблеми і намагаються знайти рішення. Проте 11% респондентів були змушені покинути галузь не за власним бажанням, а через мобілізацію. У кожному з опитаних видавництв є мобілізовані працівники, а в деяких — й загиблі.


Адрес новости: http://e-news.com.ua/show/572245.html



Читайте также: Финансовые новости E-FINANCE.com.ua