15 июл, 16:28
Спогади про перебування у школі, особливо в перші місяці навчального року, мало у кого з батьків викликають сьогодні теплі, радісні почуття.
Це й, в своєму роді, прощання з безтурботним дитинством, прощання з літом, нові дисциплінарні забов’язання, розумові навантаження, частий психологічний тиск не завжди адекватних вчителів…
Як не передати свої негативні або, навпаки, завищені очікування дитині? Про що говорити? Як говорити, щоб діти говорили?
Нерідко діти хочуть відразу отримати готову відповідь, готове рішення, але при цьому «напружити мізки «, включити логічне мислення — не хочуть. Можливо, вони просто не вміють цього робити? Як чи можна навчити дитину думати?
Нерозвиненість логічного мислення — проблема далеко не найактуальніша. Набагато сумніше, що сучасні діти взагалі погано виражають те, про що хотіли б повідомити, і до того ж не вміють слухати. І тут найголовніше може зробити не школа, а батьки, і ніхто інший їх замінити не зможе: просто треба з дітьми розмовляти. Причому з самого раннього віку і не тільки про те, яку куртку надіти. Куди важливіше вчити дитину вибудовувати найпростіші причинно-наслідкові зв’язки.
Наприклад: «Тебе в дитячому садку хлопчик вдарив. А як ти думаєш, чому? ». Можна допомогти дитині розібратися в причинах того, що сталося: «Тому, що цей хлопчик — бешкетник», або «Тому, що ти добре прочитав віршик, тебе похвалили, а він позаздрив», або «Тому, що вам обом подобається одна дівчинка».
Часто буває, що дорослі, перебуваючи в гостях, нерідко дивуються тому, що господарі з дітьми обговорюються щось для них цікаве. «А ми ніколи так з батьками не розмовляємо … — кажуть вони. — Я не пам’ятаю, щоб ми сиділи за столом і що-небудь обговорювали ». Люди в багатьох сім’ях просто не говорять про свої думки, почуття і враження. І це одна з найсуттєвіших помилок більшості батьків.
Такий стан речей нормальним назвати не можна, а для того, щоб його змінити, потрібно, насамперед, знайти відповідні теми для розмов. Катастрофа, коли батькам здається, що єдино значуща тема для розмов з дітьми — це школа. Уявіть: приходить людина зі школи додому, і у нього тут же починають запитувати:
— Ну, як там у тебе справи?
— Нічого все добре.
— Нє, а все-таки? Контрольна була?
— Ну, була … — І що ти отримав?
— Ну, чотири …
— А чому чотири? Що-небудь неправильно вирішив? А Мишко що отримав? ..
Все, далі можна померти.
Батьки повинні якомога менше розмовляти з дітьми про школу, якщо тільки діти самі не заводять про неї розмову. По-перше, школа – це сфера особистого життя дітей, перший досвід самостійного життя у відриві від батьків, можливість відокремитися настільки, наскільки діти цього захочуть. По-друге, ця сфера досить травматична: у школі дитину весь час оцінюють і з кимось порівнюють, причому далеко не завжди ці порівняння обертаються на користь дитини. І так далі…
Про що ж тоді розмовляти з дітьми?
Почати можна з найпростіших речей, наприклад: «Що ми будемо робити в ці вихідні? А як ти хотів би провести наступне літо? Щось Петро давно у нас не з’являвся, можливо, варто його запросити? ». Не треба тільки прагнути прорватися туди, куди дитина не хоче вас пускати. Розповідайте про події з власного життя, які, наприклад, відбулися у вас на роботі, причому не тільки про самі події, а й про почуття, які з ними пов’язані. Просто розповідайте, не вимагаючи негайної відповідної реакції.
Або, наприклад, якщо Ваш тринадцятирічний син мріє стати юристом, давайте йому почитати тематичні журнальні статті: «Подивися, тут якраз мова йде про суд присяжних». Потім можна запитати: «Ну і як тобі?»… Цікавтеся тим, що цікаве дитині, заоохочуйте її до рпозмоови усяма можливими засобами…
Дітей насправді дуже цікавить думка батьків. Як правило, своїм розумом людина до чогось доходить, коли починає щось з чимось порівнювати. Один фільм — з іншим, один персонаж — з іншим. Ці навички й треба розвивати.
Не забувайте про важливі сигнали дитині від батьків: «Я готовий з тобою розмовляти, якщо тобі це потрібно». Навіть, якщо розмова не відбулася, дитина буде впевненою, що Ви – поруч.
Адрес новости: http://e-news.com.ua/show/551619.html
Читайте также: Финансовые новости E-FINANCE.com.ua