15 мар, 13:40
ChatGPT вразив людство вмінням підтримувати діалог. Чи зможе ця технологія керувати роботами та зробити їх розумнішими.
На нещодавньому Дні інвестора Tesla показала, як прогресують гуманоїдні роботи Optimus. Інвесторам продемонстрували відеоролик, в якому два роботи збирають третього робота. Як каже голова Tesla Ілон Маск, у майбутньому на одну людину буде щонайменше один робот, що дозволить країнам збільшувати ВВП.
Для Ілона Маска створення гуманоїдних роботів – це не лише великий комерційний проєкт, але й важливий етап у його майбутніх планах колонізації Марса. "Створити робота, який зможе самостійно відтворювати собі подібних, – серйозний виклик. Це знадобиться для колонізації інших планет", – згоден з Маском гендиректор українського стартапу Deus Robots Павло Пікулін.
Liga.Tech розповідає про останні тренди робототехніки, появу "людяних" роботів та чому машини поки що не заберуть у нас роботу.
Щоб роботів побільшало, вони мають подешевшати
Найбільш перспективним напрямом робототехніки Павло Пікулін називає промислову техніку для виробництва, зокрема це роботи для складів та роботи-кур'єри. Також дедалі більше й більше уваги приділяється General purpose robots – людиноподібним роботам.
За попередні два роки продаж роботів сягнув найвищого рівня за весь час. За даними Міжнародної федерації робототехніки (IFR) у 2021 році було встановлено понад 500 000 нових промислових роботів, а у 2022 році їх продаж приніс понад $2,3 мільярда.
Підписуйтесь на LIGA.Tech в Telegram: головні новини світу технологій
Їх стане ще більше, якщо виробникам вдасться знизити вартість акумуляторів та інших частин роботів. У цьому контексті IFR серед останніх трендів робототехніки називає енергоефективність. Сучасні роботи розроблені таким чином, щоб споживати менше енергії, що призводить до зниження експлуатаційних витрат, пояснюється у звіті IFR.
Компанії використовують промислових роботів, оснащених енергозберігаючими технологіями. Засоби керування роботами здатні, наприклад, перетворювати кінетичну енергію в електрику та повертати її в електромережу. Ця технологія значно знижує кількість енергії, необхідної для роботи робота. Ще одна особливість — розумний режим енергозбереження, який контролює енергопостачання робота за потребою протягом робочого дня.
Головний виклик – робот, який може адаптуватися
На початку березня робототехнічний стартап під назвою Figure представив першого у світі гуманоїдного робота загального призначення"під назвою Figure 01. У компанії кажуть, що робот "матиме здатність мислити, вчитися та взаємодіяти з навколишнім середовищем" і призначений для того, щоб усунути нестачу робочої сили та закрити потребу в небезпечних або небажаних для людини роботах. Над проєктом працює кваліфікована команда, але самого робота поки що не існує.
Найбільшим викликом для робототехніки на сьогодні Павло Пікулін з Deus Robots називає створення штучного інтелекту, який би дозволив роботам добре та швидко адаптуватися до нового та мінливого середовища довкола та який зможе швидко приймати рішення на основі неповної інформації.
Нові технології штучного інтелекту можуть бути використані, щоб зробити роботів більш людяними вже зараз. "Просунуті мовні моделі, такі як GPT-3.5 дозволяють вийти на новий рівень спілкування людей з роботами", – каже Пікулін. За його словами, технологія reinforcement machine learning, дозволить навчати роботів новим нестандартним завданням, майже як людину, а не дотримуватися заздалегідь встановлених алгоритмів.
Чи допоможе ChatGPT у створенні людяних роботів
За словами Олександра Краковецького, гендиректора компанії DevRain, яка займається розробкою програмного забезпечення, роботи на кшталт Boston Dynamics можуть використовувати різні моделі штучного інтелекту для тих чи інших завдань.
Наприклад, розпізнавати голос і виконувати (або не виконувати) відповідні команди, "читати" емоції на обличчях людей, говорити різними голосами чи просто бути додатковим інтерфейсом до того самого ChatGPT. Однак все це є "фішками" того чи іншого робота, а не його "інтелектуальним двигуном", пояснює експерт.
"Якщо ж ми говоримо про ШІ, який керує роботами, то тут діє "вузький" ШІ (narrow artificial intelligence), який, найімовірніше, буде заточений під цей тип робота, виробника, модель, завдання тощо", – каже Краковецький. Проблема з хмарним керуванням в тому, що потрібно постійно передавати велику кількість даних, сигнал буде йти доволі довго, а це є критичним для керованості.
Для того, щоб зробити умовний бургер чи перестрибнути через перешкоду, роботу потрібно зробити велику кількість обчислень на базі сенсорів та камер.
А для цього потрібно, щоб ШІ був частиною робота. Цей напрям називається Edge AI і він дуже динамічно розвиватиметься найближчим часом, вважає Краковецький.
Водночас співрозмовник пояснює, що роботи не будуть керуватись ChatGPT, оскільки цей штучний інтелект заточений під зовсім інший тип завдань. У Microsoft водночас кажуть, що ChatGPT "розблоковує нову парадигму робототехніки" – він дозволить оперувати роботом користувачу без технічних знань. Також ChatGPT може генерувати код для сценаріїв роботи робота.
Чи можуть нас замінити роботи
Роботи використовуються, щоб допомагати людям у складних або небезпечних завданнях, надають нові можливості тим, хто може бути менш здатним до фізичної роботи, і зменшують наслідки нестачі робочої сили в усьому світі, вважають експерти.
Сучасні роботи корисні навіть у таких неочікуваних галузях як релігійні ритуали.
На фестивалі Ганеш Чатурті в Індії ще кілька років тому представили роботизовану руку для виконання "аарті" – ритуального обряду, у якому запалені лампадки підносяться одному або кільком божествам.
Відтоді роботизована рука отримала кілька прототипів, які продовжують виконувати цей монотонний ритуал по всій країні, що отримало суперечливі реакції у місцевому суспільстві.
Деякі прихильники та священники вважають, що це являє собою новий горизонт людських інновацій, які спричинять покращення суспільства. Іншим, навпаки, не довподоби, що храми починають більше покладатися на автоматизацію, ніж на практиків, які піклуються про своїх божеств.
Та, попри загальні побоювання, роботи не забирають у людей місця, а позбавляють їх рутинної роботи та сприяють появі нових професій, таких як пілот роботів, супервайзер, технік.
"Автоматизація трансформує робочі процеси організацій у всіх секторах і поширюється на галузі, не зменшуючи можливостей працевлаштування людей", – вважає Клод Каллеха, виконавчий директор eSkills Malta Foundation. Розвиток автоматизації – це реальність, і вона змінить те, яку роботу люди виконуватимуть у майбутньому та як.
Лев Шевченко
Адрес новости: http://e-news.com.ua/show/544201.html
Читайте также: Финансовые новости E-FINANCE.com.ua