Держава роздасть пенсіонерам безкоштовні смартфони. Але у людей є багато запитань

09 фев, 14:30

Liga.Tech проаналізувала соцмережі та зібрала, що про це думають українці.

Як навчити бабусь комп'ютерної грамотності
"Загалом, напевно, добре, що більше наших громадян користуватимуться електронними послугами. Менше черг, більше можливостей для того самого бізнесу і таке інше", – пише нардеп Ярослав Железняк.

Водночас у нього, як і багатьох інших, виникають сумніви, що людина захоче навчитися користуватися модним гаджетом лише тому, що держава подарувала їй смартфон.

Користувачі зазначають, що пенсіонери дуже неохоче реагують на те, що програмне забезпечення смартфона потрібно постійно оновлювати. І цим також ставлять під загрозу захист свого гаджета.

Багато хто пророкує, що через це можуть почастішати випадки інтернет-шахрайства.

Багатьом пенсіонерам він не потрібен
Звичайно, людям далеко за 60 смартфон справді може бути не по кишені. Проте найчастіше проблема в тому, що вони просто не хочуть вчитися користуватися ним.

Співробітниця Інституту економічних досліджень та політичних консультацій Олександра Бетлій пише, що її свекрусі він просто не потрібен: "І тому вона вже кілька місяців чекає на можливість отримати тисячу за вакцинацію без використання Дії.

"Я своїм не купую, вони просто не хочуть, їм це складно, вони впадають у трепет та паніку", – каже Марія Репко із Центру економічної стратегії.

єБабуся як образа
Дехто вважає, що такий жест щодо людей за 60 може бути сприйнятий як приниження.

"Що ми читаємо між рядками? Після 60 люди тупі, немічні, нерозвинені, не в змозі купити смартфон, до цього жили в кам'яному столітті (якось вони всі повинні були опинитися в такому жалюгідному становищі – прогрес окремо, люди окремо). Як пенсіонери за совку", – пише Галина Рибак із Києва.

Людей також обурили потенційні варіанти назви проєкту: єБабуся, Бабусяфон.

"Весь світ бореться з проявами ейджизму, вважає будь-який натяк на вік жахливим моветоном, а тут ціле міністерство пропонує офіційно назвати щось єБабусею чи єДідусем. Тільки тому, що у нього чи в неї в паспорті раптом намалювалося 60 років", – пише Олена Монова.

Де взяти стільки смартфонів?
Деякі користувачі соцмереж кажуть про те, що програма єСмартфон могла б стати способом підтримати українських виробників електроніки. Так, нардеп Дмитро Наталуха говорить про те, що держава могла б спробувати оголосити зокрема і конкурс на розробку нової моделі.

"Якщо держава зібралася витрачати гроші на купівлю кількох мільйонів смартфонів, а їхня цільова аудиторія – не надто технологічно вибагливі люди віком 60+, чому б не спробувати зробити з цього гарний економічний експеримент?" – пише Наталуха.

З ним згодні його підписники, які вважають, що віддавати мільярди гривень американським, корейським та китайським виробникам – зовсім не обов'язково.

Інші відзначають, що не зовсім розуміють, як уряд розв'язуватиме питання із закупівлями в умовах глобальної проблеми з комплектованням – дефіциту чипів, зриву постачання напівпровідників.

"Як людина, яка працювала в цій сфері й трохи знайома з плануванням виробництва/постачання – якщо це СИЛЬНО заздалегідь не було сплановано – терміни можуть бути на сьогодні, ой які великі", – пише екскерівник Logitech в Україні Максим Святков.

Легалізація виборів у смартфоні
Хоча на Diia Summit не звучало жодної фрази про онлайн-вибори, раніше Володимир Зеленський вже говорив про те, що таке питання опрацьовується з компаніями Apple та Microsoft. Саме тому наявність сучасних смартфонів в українців різного віку дехто розглядає як ще один крок до легалізації цієї ідеї.

"Вочевидь, таким чином робиться заділ на Є-вибори або щонайменше на проведення через Дію різних соцопитувань із вигідними результатами для влади", – пише Микита Трачук з Інституту політики.

У контексті недавнього злому державних сайтів, багатьом цей крок здається не надто надійним.

"У нас же жоден інцидент з Дією та цифровізацією не був прозорим і виразно розслідуваним і прокомунікованим", – пише популярний блогер Олексій Осипенко. І натякає на те, що у разі маніпуляцій на виборах – це практично неможливо буде довести.

Втім, багато хто все-таки ставиться до таких припущень скептично і впевнений, що до онлайн-виборів нашій країні поки далеко.

"Я так розумію, це робиться з метою переходу країни на електронне управління, щоби проводити всі референдуми, опитування, голосування онлайн. Не вийде, як на мене. Тому що відносно малий відсоток вакцинованих людей похилого віку в Україні, та й користуватися смартфоном вони не вміють, а деякі й не будуть. Також не у всіх селах є мобільне покриття, не лише інтернет", – каже Олена Олійник.

Також люди зазначають, що поки що цифрова держава в нашій країні закінчується, коли ти блокуєш свій смартфон і заходиш у якийсь державний орган за банальною довідкою, а там "усе по-старому – ксерокопії, заяви, черги, хамство і "ваша Дія нам тут не котить".

Хто за це заплатить?
У скільки платникам податків обійдеться купівля смартфонів, поки що не кажуть. Невідома й модель гаджета. Але під час свого виступу президент Зеленський повідомив, що смартфони отримають 8,5 млн українців, а сам гаджет буде "якісний, сучасний і швидкий". Liga.Tech проаналізувала, що під такий опис з урахуванням гуртового замовлення можуть потрапити пристрої ціною близько 3000 грн. В такому разі лише самі пристрої (не рахуючи інших витрат) коштуватимуть понад 25 млрд грн.

"Смартфони не можуть бути безкоштовними. Хтось заплатить за них. За покупку, оформлення, логістику, за все. Вгадайте, хто це буде? Ми з вами. Платники податків", – пише голова фонду "Благодійна сокира" Юрій Гудименко.

Обурюються й інші підприємці. Навіть ті, хто відчуває симпатію до проєкту Дія.

"Мені все, що робиться в межах Дія – подобається місцями до захвату. І, звичайно, я розумію бажання влади мотивувати старше покоління вакцинуватися. Чи правильно я розумію, що мої зобов'язання як підприємця щодо податків потрібні для того, щоб забезпечити щеплених пенсіонерів смартфонами?", – пише засновниця Made in Ukraine, який об'єднує українських підприємців, Юлія Савостіна.

Що кажуть у Мінцифрі
На брифінгу після Diia Summit глава Мінцифри Михайло Федоров розповів, що запис на отримання смартфонів стартує у квітні. Коли почнуть видавати, невідомо, але більшу частину проєкту планують реалізувати до кінця року. Мобільні оператори Київстар та Vodafon повідомили, що з ними ведуть переговори про спеціальну лінійку тарифних планів для тих кому за 60. Інша інформація про те, як буде реалізовано проєкт, поки що недоступна.

Ольга Ліцкевич

ЛIГАБiзнесIнформ


Адрес новости: http://e-news.com.ua/show/520491.html



Читайте также: Финансовые новости E-FINANCE.com.ua