Омікрон міг розвинутися у заражених мишей і перейти назад на людину: гіпотеза вчених

17 дек, 14:15

Вчені з Китайської академії наук припустили, що омікрон-коронавірус, який надзвичайно сильно мутував проти початкового штаму, з'явився в результаті переходу від людей до мишей і навпаки. Гіпотезу вони виклали у вигляді препринта на репозиторії bioRxiv.

Походження омікрону – тема гарячих суперечок у наукових колах. Багато мутацій у штамі B.1.1.529 рідко зустрічалися серед раніше виявлених варіантів SARS-CoV-2, що призвело до трьох основних гіпотез про його еволюцію:

а) омікрон довго "приховано" поширювався серед населення за недостатнього нагляду за вірусами;
б) він міг розвинутися у хронічно інфікованого пацієнта з ослабленим імунітетом, де було вдале для довгострокової адаптації вірусу середовище (найпопулярніша сьогодні гіпотеза);
в) штам міг нагромадити мутації в нелюдському господарі, а потім перестрибнути на людей.

Китайські вчені ідентифікували 45 точкових мутацій, які омікрон набув після розбіжності з "батьківською" лінією, і взялися за аналіз їхніх молекулярних спектрів, щоб з'ясувати, який господар міг бути у штаму до можливого переходу на людину.

Вони досліджували молекулярні спектри мутацій (тобто відносну частоту 12 типів замін нуклеотидних основ) від широкого кола ссавців-господарів – для порівняння зі спектрами омікрону.

З'ясувалося, що ділянка геному, де кодується білок-шип омікрону, зазнала сильнішого позитивного відбору, ніж та сама ділянка у будь-яких описаних раніше варіантів SARS-CoV-2, що стійко розвиваються у людини-господаря.

Іншими словами, спектр мутацій, набутих предком омікрону, "значно відрізнявся від спектра вірусів, які розвивалися у пацієнтів-людей", і водночас "повністю відповідав спектрам, пов'язаним з еволюцією у клітинному середовищі миші". Це вказує на "можливість міжвидового переходу", вважають вчені.

Також вони дізналися, що мутації в шипі омікрону значно перекриваються з мутаціями, які сприяють адаптації SARS-CoV-2 до мишей, зокрема, через підвищену силу зв'язування цього білка з ACE2 – рецептором для проникнення до мишачої клітини.

"Наші результати припускають, що предок омікрону перейшов від людини до мишей, швидко накопичив мутації, що сприяють зараженню цього господаря, а потім перескочив назад на людей", – роблять висновок вчені з КНР.

Вони застерігають, що здатність коронавірусу поширюватися серед різних видів призведе до того, що людство, "цілком ймовірно", зіткнеться з новими штамами тваринного походження, поки пандемію не вдасться приборкати та контролювати її перебіг.

Евгений Пилипенко

ЛIГАБiзнесIнформ


Адрес новости: http://e-news.com.ua/show/517329.html



Читайте также: Финансовые новости E-FINANCE.com.ua