В Інтернет виклали невідомі фото селянських повстань перед Голодомором

21 ноя, 08:23

Архів Служби безпеки України спільно з Центром досліджень визвольного руху виклали у вільний доступ унікальні фото про селянські повстання, які передували Голодомору, а також щоденники очевидців геноциду. Відтепер їх можна переглянути та завантажити в Електронному архіві визвольного руху avr.org.ua.

Десятки унікальних світлин селян-повстанців дозволяють побачити обличчя українського повстанського руху напередодні Голодомору. Як відомо, геноциду на Україні передувало близько 5 тисяч повстань.

У архіві органів радянської каральної системи, яким нині опікується Архів СБУ, є фото та документи про причини, перебіг та наслідки масових селянських повстань проти колективізації, розкуркулення та політики радянської влади в Україні загалом. Визиски, репресії радянської влади у сталінські часи, викликали масовий протест людей — у 1930-му кількість протестуючих історики оцінюють в 1,2 млню осіб. У першому півріччі 1932 року 56% протестних виступів у СРСР припадали на Україну.

«Повстання охоплювали Дніпропетровщину, Запоріжжя, Донеччину, Луганщину, інші регіони центральної та східної України. Наприклад, в архівній кримінальній справі на Євграфа Котишевського, Федіра Крупу та інших повстанців села Макартятине Осинівського району Донецької області серед речових доказів саморобні кулі та фото зброї до них», — розповідає директор Архіву СБУ Ігор Кулик.

«В оприлюдненій колекції документів — фото вилученої радянськими чекістами саморобної зброї та інших речових доказів. Архів СБУ публікує унікальні фотодокази, як восени 1932 року вилучали зерно та харч у селі Ново-Красне Арбузинського району Одеської області, а також світлини засідання комітетів з вилучення продовольства у цьому ж селі», — говорить заступник директора Центру досліджень визвольного руху Андрій Когут.

Нагадаємо, що напередодні у Києві відкрили фото-документальну виставку «Спротив геноциду».

Окрім того Електронний архів визвольного руху розмістив щоденники очевидців Голодомору 1932-1933 років в Україні, які зберігаються в архіві СБУ. Це особисті записи очевидців трагічних подій — вчительки з міста Городок Кам’янець-Подільської області Олександри Радченко та фотографа з Батурина на Чернігівщині Миколи Боканя, які за висвітлення правди про події Голодомору були репресовані радянськими органами державної безпеки. Більше про історію вчительки Олександри Радченко можна прочитати у статті Володимира В’ятровича «Репресована за пам’ять».


Адрес новости: http://e-news.com.ua/show/355348.html



Читайте также: Финансовые новости E-FINANCE.com.ua