В річницю депортації українців і поляків Український інститут національної пам’яті закликав засудити комуністичний режим

10 сен, 07:50

70 років тому, 9 вересня 1944 року, між комуністичними режимами СРСР і Польщі було підписано документ, з якого почалася депортація майже півтора мільйона українців та поляків. З цього приводу Український інститут національної пам’яті оприлюднив заяву. Ввечері, 9 вересня о 18.00 біля Пам’ятного хреста жертвам сталінських репресій 30-50-их років («Жовтневий палац») кияни прийдуть вшанувати пам’ять жертв примусових депортацій.

Документ називався «Угода між Урядом Української Радянської Соціалістичної Республіки і Польським Комітетом Національного визволення про евакуацію українського населення з території Польщі і польських громадян з території УРСР».

Загалом в рамках виконання Угоди до літа 1946 року з України виселено майже вісімсот тисяч поляків, з Польщі – майже півмільйона українців.

Як розповіли історики, підписантами цього закону були сталінські маріонетки, які не представляли ані українського, ані польського народів. Навпаки – були елементами комуністичного тоталітарного режиму, який доклав чимало зусиль, аби роздмухати давнє польсько-українське протистояння у взаємну криваву бійню. Врешті комуністам це вдалося – конфлікт ослабив обидва народи та допоміг утвердити владу Кремля і на українських, і на польських територіях.

“Обманом виявилася закладена в Угоді гарантія добровільності переселення: з ініціативи Москви до вислання українців з їх етнічних теренів, що опинилися в складі післявоєнної Польщі, вже наступного 1945 року місцевий комуністичний уряд долучив армію. Вояки Війська Польського, намагаючись пришвидшити депортацію, вдавалися до залякування, знущань над місцевими українцями, чинили вбивства мирних мешканців”, - розповідають в УІНП.

Останнім актом цієї трагедії стала організована польським комуністичним урядом операція «Вісла», коли близько 150 тисяч українців були примусово розселенні на теренах північно-західної Польщі з метою їх денаціоналізації. І знову злочинна акція відбувалася за погодження та підтримки кремлівського центру.

Українці та поляки взаємною боротьбою в минулому столітті завдали один одному значних втрат. “Засуджуючи злочини вчинені обома сторонами польсько-українського конфлікту, підкреслюємо, що обидва народи найбільше потерпіли саме від комуністичного тоталітарного режиму”, - кажуть в Українському інституті національної пам’яті. Саме комуністичні депортації, початок яким поклала підписана 70 років тому Угода, призвели до остаточного очищення теренів Західної України від польського населення та теренів Східної Польщі від українців.

Переселення було одним із інструментів соціальної інженерії, до якого вдавалася радянська влада. Серед його жертв, крім українців та поляків, – кримські татари, народи Балтії та Кавказу.

Історики вважають, що депортації – важливий доказ злочинної суті комуністичного режиму, який не рахувався із людськими життям. Цей режим, як раніше нацистський, має бути засуджений на міжнародному рівні. І саме українці та поляки, які зазнали від нього найбільших втрат та чинили йому найактивніший спротив, мають бути ініціаторами цього засудження.

Нагадаємо, українські історики та правники вже не вперше закликають засудити комуністичний тоталітарний режим.


Адрес новости: http://e-news.com.ua/show/349543.html



Читайте также: Финансовые новости E-FINANCE.com.ua